اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

آیا سیستم های دسک تاپ AMD را فراموش خواهند کرد؟

۱۰۲۰ شماره اطلاع نامه : آیا سیستم های دسک تاپ AMD را فراموش خواهند کرد؟ ۱۳۹۳/۱۰/۲۴ آیا سیستم های دسک تاپ AMD را فراموش خواهند کرد؟ فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات آیا سیستم های دسک تاپ AMD را فراموش خواهند کرد؟

آیا سیستم های دسک تاپ AMD را فراموش خواهند کرد؟

به استناد خبرهایی که به تازگی در فضای مجازی منتشر شده است، AMD در حال آماده سازی خود برای عرضه نوت بوک هایی است که از APUهای این شرکت با کد رمز Carrizo بهره می برند. Carrizo نام نسل بعدی APUهای AMD است که از قرار معلوم در دو سطح و در میانه سال جاری میلادی عرضه خواهد شد.

سطح اول از APUهای Carrizo را پردازنده هایی تشکیل می دهند که از هسته PUMA+ بهره می برند و جزو دسته کم مصرف ترین پردازنده ها قرار می گیرند. سطح دوم را پردازنده هایی با هسته Excavator تشکیل می دهند. خانواده ای که نسبت به PUMA+ از قدرت پردازشی بالاتری برخوردار می باشند. این مقدمه ای بود بر عملکرد آینده AMD در سال 2015 اما در ادامه آیا ما Carrizo را در سیستم های دسک تاپ خواهیم دید؟ پاسخ این پرسش را تا بدین لحظه باید گفت: خیر! Carrizo به استناد AMD برای سیستم های دسک تاپ عرضه نخواهد شد.

انتظار می رود تا Carrizo در کنار اینکه ابزارهایی مانند نوت بوک ها را هدف قرار می دهد برای دستگاه های All-in-One نیز عرضه شود، اما سوکت مورد نظر همسان با BGA خواهد بود و امکان تعویض پردازنده برای کاربر مشخصاً امکان پذیر نخواهد بود. این موضوع می تواند هم نقطه قوت برای AMD و هم نقطه ضعف باشد چرا که AMD می تواند خود را برای عرضه نسل جدیدی از پردازنده های دسک تاپ آماده نماید و با به فروش رساندن نوت بوک هایی از رده Carrizo مشکلات پیش روی خود را از سر راه بردارد. در این بین باید منتظر ماند و دید که چه بر سر پردازنده های نسل بعدی Zen خواهد آمد.

شهر سخت افزار