اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

نگاهی به قابلیت های جدید DirectX 12

۱۰۴۳ شماره اطلاع نامه : نگاهی به قابلیت های جدید DirectX 12 ۱۳۹۳/۱۱/۰۷ نگاهی به قابلیت های جدید DirectX 12 نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات نگاهی به قابلیت های جدید DirectX 12

نگاهی به قابلیت های جدید DirectX 12

اگر شما هم یکی از کاربران نسخه های آزمایشی ویندوز 10 هستید و هم اکنون از آخرین نسخه این ویندوز یعنی Build 9926 استفاده می کنید، می توانید از ویژگی های قدرتمند DirectX 12 بهره ببرید. با این مطلب همراه باشید تا شما را با چندی از ویژگی های جدید و مهم DirectX 12 آشنا کنیم.

ویندوز 10 هم اکنون از DirectX 12 پشتیبانی می کند اما متاسفانه هنوز لازمه های دیگر برای تست قابلیت های DirectX 12 در این ویندوز وجود ندارد. برای اینکه بتوان از تمام قابلیت های این ویژگی استفاده کرد نیاز به یک پردازنده گرافیکی DirectX 12، یک درایور DirectX 12 و یک بازی که از این ویژگی پشتیبانی کند داریم. DirectX 12 قابلیت های جدیدی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد اما شاید مهمترین این قابلیت ها کاهش قابل توجه Overhead یا پردازش های لازم برای انجام یک فرآیند باشد. DirectX 12 نسبت به نسخه های گذشته از هسته های پردازنده، بهینه تر استفاده می کند. پس کسانی که از پردازنده های چند هسته ای استفاده می کنند با استفاده از DirectX 12 می توانند در اجرای اطلاعات مالتی مدیا تجربیات جدیدی را شاهد باشند.

علاوه بر این DirectX 12 روشی جدید برای رندرینگ اطلاعات معرفی می کند. این روش سبب می شود تا کارایی الگوریتم های رندرینگ به نحو مطلوبی افزایش پیدا کند. بنچمارک 3DMark یکی از روش های مطمئن برای مطالعه عملکرد نسخه های مختلف Direct3D که بخشی از برنامه های DirectX است، می باشد. با انجام این بنچمارک بر روی Direct3D 11 مشخص شد که این الگوریتم از قابلیت Multi-Threading به شدت استفاده می کند. از طرفی به دلیل Overhead بالای این ویژگی، زمان بی کاری (Idle Time) هر هسته از پردازنده بسیار بالا است اما پس از استفاده از Direct3D 12 در نتایج حاصل، دو پیشرفت عمده مشاهده شد.

Direct3D 12 نسبت به نسخه گذشته از هسته های پردازنده، 50 درصد بهتر استفاده می کند. علاوه بر این توزیع وظایف مختلف بین Thread ها نیز بهتر صورت می گیرد. ویژگی تعادل از دیگر قالیت های DirectX 12 است. DirectX 12 قادر است زمان استفاده از حداکثر توان GPU را تعیین کند و اجازه دهد تا در زمان های مقتضی کمی از وظایف CPU کاهش پیدا کند. این ویژگی باعث می شود تا کمی از توان لازم برای خنک کردن CPU کاهش پیدا کند و به همین دلیل نویز حاصل از عملکرد فن نیز کاهش پیدا کرده و پردازش اطلاعات بهتر صورت بگیرد. از طرفی این ویژگی سبب می شود تا وسایل قابل حمل، طول عمر باتری بیشتری را هم بدست بیاورند.

شهر سخت افزار