اخبار و مقالات :: لپ تاپ و اولترابوک

لپ تاپ ها میزبان کارت های نوینی از خانواده 900 انویدیا خواهند بود

۱۰۹۳ شماره اطلاع نامه : لپ تاپ ها میزبان کارت های نوینی از خانواده 900 انویدیا خواهند بود ۱۳۹۳/۱۱/۲۷ لپ تاپ ها میزبان کارت های نوینی از خانواده 900 انویدیا خواهند بود لپ تاپ و اولترابوک :: اخبار و مقالات لپ تاپ ها میزبان کارت های نوینی از خانواده 900 انویدیا خواهند بود

لپ تاپ ها میزبان کارت های نوینی از خانواده 900 انویدیا خواهند بود

با نزدیک شدن به رویداد حساس و بزرگ GTC 2015 (کنفرانس تکنولوژی های گرافیکی)، اخبار خیره کننده ای از اردوگاه سبز انویدیا به گوش می رسد، مطالبی که نشان از بزرگ تر شدن خانواده کارت های مبتنی بر معماری مکسول می دهند.

از اعضای قدرتمند این خانواده، می توان به دو محصول از این گروه خشن چهار نفره که GTX 960M، GTX 950M نام گرفته اند، اشاره کرد. این محصولات از چیپ گرافیکی GM 206 که در تولید محصولی همچون GTX 965M مورد استفاده قرار گرفته است، بی بهره مانده اند و هردو در قلب تپنده خود، چیپ نوین GM 107 را جای داده اند. دو کارت دیگر، یعنی کارت های رده پائین GT 940M و GT930M نیز از چیپ گرافیکی GM 108 در پردازش داده های گرافیکی بهره خواهند گرفت.

چیپ گرافیکی GM 107 که در تولید کارت های 960M و 950M مورد استفاده قرار گرفته است، همان طور که در تصویر بالا می بینید، دارای 640 هسته CUDA در کنار 2 گیگابایت حافظه رم و رابط حافظه ای 128 بیتی است. در حال حاضر از میزان مصرف این محصولات اطلاعات مشخصی در دسترس نیست اما به احتمال زیاد این میزان بیشتر از 50 تا 65 وات نخواهد بود که البته این میزان برای دستگاه های قابل حمل نظیر نوت بوک ها مناسب به نظر می رسد.

اما کارت های مبتنی بر چیپ گرافیکی GM 108: به گفته منبع خبری، دو کارت پائین رده GT 940M و GT 930M، که برای محصولات با قیمت مناسب و کاربران با بودجه محدود به تولید رسیده اند، به ترتیب دارای 384 و 256 هسته کودا، 4 و 2 گیگابایت حافظه رم و رابط حافظه ای 64 بیتی می باشند و به احتمال زیاد هر دو توان مصرفی کم تر از 40 وات خواهند داشت. از جمله محصولاتی که کارت های نوین خانواده مکسول را در بدنه خود جا داده اند می توان به ASUS ROG G551JW/ROG G501 ، ACER Aspore V Nitro VN7-571G و Lenovo Thinkpad T550 اشاره کرد .

لازم به ذکر است، از کانفیگ و مشخصات سخت افزاری این محصولات تازه تولید، اطلاعات کاملی در دست نیست اما به زودی مشخصات کامل آن ها را در اختیار شما کاربران قرار خواهیم داد. اما حالا که انویدیا در حال بروزرسانی خط تولید سری جدیدی از کارت های خود برمبنای معماری نوین مکسول است، AMD در اردوگاه خود بیکار ننشسته است و در نظر دارد تا خط تولید کارت گرافیک های مبتنی بر معماری نه چندان جدید GCN را جانی دوباره ببخشد.

این کمپانی که کار خود را مدتی پیش و با تولید Radeon R9 M295X (استفاده شده در تولید iMAC جدید کمپانی اپل) شروع کرده است، به زودی و با عرضه کارت های نوین سری 300 برای سیستم های دسکتاپ، قطعا این محصولات را به بازار نوت بوک ها و دستگاه های قابل حمل نیز خواهد آورد تا رقابت را بار دیگر به عرصه دستگاه های موبایل( قابل حمل) نیز بکشاند. با این حال حضور بیشتر انویدیا در طول این مدت و عرضه محصولاتی فوق العاده قدرتمند همچون GTX 980M و GTX 970M، کاربران بیشتری، به خصوص گیمرهای حرفه ای را به سمت خود جذب کرده است که همین موضوع عرصه را برای AMD به شدت تنگ و رقابت را سخت تر خواهد کرد.

شهر سخت افزار