اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

دو پردازنده قدرتمند Haswell-E و 16 تیغه رم بر روی مادربرد سرور گیگابایت

۱۱۱۲ شماره اطلاع نامه : دو پردازنده قدرتمند Haswell-E و 16 تیغه رم بر روی مادربرد سرور گیگابایت ۱۳۹۳/۱۲/۰۷ دو پردازنده قدرتمند Haswell-E و 16 تیغه رم بر روی مادربرد سرور گیگابایت فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات دو پردازنده قدرتمند Haswell-E و 16 تیغه رم بر روی مادربرد سرور گیگابایت

دو پردازنده قدرتمند Haswell-E و 16 تیغه رم بر روی مادربرد سرور گیگابایت

پس از عرضه و معرفی سوکت LGA2011-V3، چیپست جدید برای سیستم های سرور و Workstation هم تحت عنوان چیپست Intel C612 توسط اینتل طراحی و تولید شده است که قابلیت پشتیبانی پردازنده های سروری اینتل یعنی Intel Xeon را دارا می‌باشد، بر همین اساس گیگابایت نیز آخرین نسل مادربرد های سرور مجهز به چیپست C612 خود را معرفی کرده است.

مادربرد GIGABYTE MD60-SC0 قابلیت نصب دو پردازنده Xeon و استفاده همزمان از آنها را داراست و می توان از حداکثر کارایی دو پردازنده Xeon استفاده برد. مدار تغذیه فوق العاده قدرتمند این مادربرد که ویژه سیستم های سرور و بر اساس پایداری بالا طراحی شده که طول عمر بسیار بالا را تضمین می کند و بدین ترتیب شرایط را برای کارکردن همزمان 2 پردازنده قدرتمند در مدت زمانی طولانی به خوبی فراهم کرده و در سنگین ترین پردازش ها نیز حامی پردازنده ها خواهد بود. برق مصرفی هر پردازنده توسط یک ورودی برق 8pin E-ATX تامین می شود. پس کاربر برای استفاده از این مادربرد به پاوری نیاز دارد که به کاربر دو خروجی 8 پین ارائه کرده تا برق مورد نیاز مدار تغذیه 12 فاز ( هر پردازنده 6 فاز) را تامین کند.

در زمینه رم ظرفیت ویژه ای برای کاربران و مصرف کنندگان این مادربرد تدارک دیده شده است. همان طور که تمامی مادربردهای سوکت LGA2011-V3 همگی از نسل جدید رم های DDR4  پشتیبانی می‌کنند مادربرد های سرور این سوکت هم از رم های DDR4  پشتیبانی می‌کنند. همچنین پشتیبانی از ماژول های RDIMM و LRDIMM نیز برای این سری از مادربرد ها امکان پذیر است. علاوه بر این، گیگابایت تعداد 16 اسلات رم را برای این مادربرد در نظر گرفته که این تعداد اسلات رم به کاربران امکان می دهد حداکثر 256GB رم در فرکانس کاری 2133MHZ بر روی مادربرد نصب کنند.

در قسمت کناری مادربرد، 10 پورت از آخرین نسل Sata 6Gb/s تدارک دیده شده است که به کاربران اجازه می دهد تا از ده درایو حافظه استفاده کنند. البته در کنار پورت های Sata هشت عدد پورت SAS نیز با سرعت 6Gb/s قرار گرفته است. از آنجایی که این برد برای انجام کارهای تحت شبکه و Workstation طراحی شده است، مصرف کنندگان به تعداد پورت های LAN متعددی با سرعت بالا احتیاج دارند، گیگابایت هم بدین منظور 5 پورت LAN برای این مادربرد فراهم کرده است. دو ورودی LAN Gigabit به طور معمول روی این مادربردها قابل مشاهده است (به علاوه یک LAN Management)، دو LAN پر سرعت با قابلیت انتقال اطلاعات تا سرعت 10GB/s و یک LAN 40Gb/s نیز بر روی این مادربرد قرار داده شده که مشخصات این دو پورت بنا به اعلام گیگابایت مدل های Intel® 82599ES و Intel® XL710-AM7 هستند.

علاوه بر پورت های LAN در قسمت پنل پشت مادربرد یک Serial Port هم به همراه ورودی های PS/2 و شش USB3.0 مشاهده می‌شود. به عنوان خروجی تصویر نیز یک خروجی RGB بر روی برد قرار گرفته که حداکثر تا رزولوشن 1920x1200 را با ریفرش ریت 60HZ پشتیبانی می‌کند. به منظور نصب و استفاده از کارت گرافیک و یا دیگر لوازم جانبی تحت PCI-E بر روی برد مذکور از چهار اسلات PCI-Express که به ترتیب هر کدام آنها دارای سرعت 8x , 16x می‌باشند استفاده شده که نیاز کاربران سرور به PCI-E را به خوبی برطرف می کند. وجود درگاه های LAN پرسرعت، درگاه های اتصال درایوهای ذخیره سازی اطلاعات، مدار تغذیه قدرتمند و پایدار برای سرور، قابلیت استفاده از دو پردازنده قدرتمند و امکان ساپورت رم تا 256GB، این مادربورد را به انتخابی مناسب برای کاربران سیستم های سرور بدل می کند.

شهر سخت افزار