اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

بررسی کامل مادربرد MSI 970 GAMING

۱۱۱۷ شماره اطلاع نامه : بررسی کامل مادربرد MSI 970 GAMING ۱۳۹۳/۱۲/۱۰ بررسی کامل مادربرد MSI 970 GAMING فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات بررسی کامل مادربرد MSI 970 GAMING

بررسی کامل مادربرد MSI 970 GAMING

تقریباً دو سالی از عرضه آخرین سری از پردازنده‌های (CPU) کمپانی AMD با اسم رمز Vishera و معماری Piledriver می‌گذرد. نسلی که به نظر می‌رسد آخرین CPU های مجزا با سوکت +AM3 محسوب می‌شوند. حدوداً از اواخر سال 2012 و اواسط سال 2013 میلادی بود که کمپانی AMD تصمیم گرفت تا تمرکز خود را بر روی APU های خود معطوف سازد و با عرضه APU های جدید با اسم رمز Trinity و Richland تا حدودی بازار رده متوسط و پایین کامپیوترهای Desktop را جذب محصولات خود کرد.

در واقع برتری محسوس کارایی و کارایی در برابر توان مصرفی پردازنده‌های با معماری Sandy Bridge، Ivy Bridge و Haswell کمپانی اینتل در برابر پردازنده‌های با معماری Bulldozer و Piledriver کمپانی AMD این کمپانی را مجبور کرد تا از صنعت ساخت CPU عقب نشینی کرده و با کاهش قیمت پردازنده‌های خود تنها از نظر قیمت نسبت به کارایی (Performance/Price) توانایی رقابت با پردازنده‌های رده متوسط و پایین کمپانی اینتل را داشته باشد.

اما برتری محسوس IGP های (Integrated GPU) تعبیه شده بر روی APU های جدید کمپانی AMD با معماری AMD GCN برگ برنده این سری از پردازنده‌های AMD در برابر پردازنده‌های Intel محسوب می‌شد که در سیستم‌های رده پایین و متوسط در اکثر اوقات علاوه بر قیمت بسیار مناسبی که داشتند در اکثر کاربردها کاربر را از صرف هزینه‌های اضافی برای خرید کارت گرافیک مجزا معاف می‌ساختند.

اما همان‌طور که اشاره شد با کم فروغ شدن CPU های کمپانی AMD در بازار، علاقه بسیاری از کمپانی‌های طراح و سازنده مادربرد نیز برای تولید مادربردهای سازگار با پردازنده‌های مبتنی بر سوکت +AM3 نیز به‌شدت کاهش یافت. این میزان به‌قدری است که در حال حاضر اگر به دنبال مادربردی باکیفیت و خوش قیمت برای این پردازنده‌ها باشید به‌سختی مدلی مناسب و باب دل پیدا خواهید کرد.

همان‌طور که می‌دانید کمپانی MSI که همواره از شرکای تجاری طراز اول کمپانی AMD محسوب می‌شده از چندین سال پیش تا حالا، در مقایسه با کمپانی‌های دیگر علاقه بیشتری به طراحی، تولید و توسعه مادربردهای مبتنی بر پردازنده‌های AMD داشته است. تنوع بیشتر مادربردهای تولید شده توسط این کمپانی نیز به‌خصوص در کشور ما بیشتر از کمپانی‌های دیگر در بازار لمس می‌شود. همه این موارد یک طرف، از طرف دیگر قیمت بسیار مناسب مادربردهای کمپانی MSI در کشور ما نیز بیش از پیش به ارزش‌های آن افزوده است.

در این بررسی قصد داریم مادربردی را به شما معرفی کنیم که برای قشر گیمر و اورکلاکر و از همه مهم‌تر طرفداران پردازنده‌های خوش قیمت کمپانی AMD محصولی بسیار ارزشمند و مقرون به‌صرفه محسوب می‌شود.

MSI 970 GAMING با برخورداری از امکاناتی نظیر کنترلر قدرتمند شبکه Killer E2205 ساخت کمپانی Qualcomm، سیستم صوتی بسیار باکیفیت و مدرن Audio Boost 2، پورت‌های مخصوص GAMING DEVICE، پشتیبانی از هر دو تکنولوژی پیکربندی Multi GPU (AMD CrossFire و Nvidia SLI) و مدار قدرتمند رگولاتور ولتاژ پردازنده به واسطه بهره‌مندی از متریال با استاندارد نظامی MILITARY CLASS 4 به همراه سیستم خنک کننده بسیار کارآمد آماده است تا از تمامی پتانسیل اورکلاک راحت و بی‌دردسر پردازنده‌های مبتنی بر سوکت AM3+ حداکثر استفاده را کند.

در واقع همان‌طور که می‌دانید تقریباً اکثر پردازنده‌های با معماری Piledriver و Bulldozer دارای ضریب فرکانس هسته پردازنده باز هستند و اورکلاک آن‌ها نیز تنها با افزایش ولتاژ هسته پردازنده و افزایش این ضریب صورت می‌گیرد. تجربه نیز ثابت کرده که اکثر این پردازنده‌ها در صورت تهیه مادربرد قدرتمند و نصب کولر مناسب بر روی آن‌ها، پتانسیل اورکلاک 24/7 تا مرز 25 الی 30 درصد را دارند.

شهر سخت افزار