اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

هارد دیسک های 10 ترا بایتی هم به بازار می آیند

۱۱۴۸ شماره اطلاع نامه : هارد دیسک های 10 ترا بایتی هم به بازار می آیند ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ هارد دیسک های 10 ترا بایتی هم به بازار می آیند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات هارد دیسک های 10 ترا بایتی هم به بازار می آیند

هارد دیسک های 10 ترا بایتی هم به بازار می آیند

کمپانی HGST وابسته به Western Digital به تازگی از اولین هارد دیسک 10TB دنیا پرده برداری کرد و به این وسیله امکان ذخیره سازی تا این حجم بر روی یک دیسک میسر شد. البته متاسفانه این هارد دیسک صرفا برای استفاده در سرورها طراحی شده است.

این دیسک از ویژگی SMR) Shingled Magnetic Recording) بهره می برد که باعث افزایش تراکم ذخیره سازی شده و به کمک آن می توان داده های بیشتری بر روی هر پلاتر ذخیره کرد. با وجود اینکه این هاردیسک برای کاربرد در سرورهای تجاری در نظر گرفته شده است اما کسی چه می داند شاید یکی از هم نسلان بعدی آن سر از کامپیوتر شخصی شما درآورد. البته اگر تا آن زمان هاردیسک ها و یا حتی کامپیوترهای شخصی هم چنان خریدار داشته باشند.

این دیسک با گاز هلیوم پر و آب بندی شده است که عبارت HelioSeal نیز از همین جا نشات می گیرد. این کار سایش و اصطکاک ناشی از خواندن و نوشتن را کاهش داده و HGST به کمک این فناوری پلاترهای بیشتری درون یک درایو قرار می دهد. هنوز اطلاعاتی پیرامون قیمت این محصول اعلام نشده است اما بنا بر گزارشات رسیده تاریخ عرضه آن فصل بهار خواهد بود.

شهر سخت افزار