اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

اطلاعات فاش شده ولی تأیید نشده از پردازنده‌ی AMD Zen

۱۱۷۳ شماره اطلاع نامه : اطلاعات فاش شده ولی تأیید نشده از پردازنده‌ی AMD Zen ۱۳۹۴/۰۱/۲۵ اطلاعات فاش شده ولی تأیید نشده از پردازنده‌ی AMD Zen فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات اطلاعات فاش شده ولی تأیید نشده از پردازنده‌ی AMD Zen

اطلاعات فاش شده ولی تأیید نشده از پردازنده‌ی AMD Zen

بیش از یک سال است که طرفداران AMD و تمام کسانی که دوست دارند اینتل رقیب قدرتمندتری داشته باشد در حسرت اطلاعاتی از مشخصات پردازنده‌های نسل جدید AMD به نام Zen هستند. حالا اولین جزئیات از این پردازنده‌ها منتشر شده که اگر این اطلاعات دقیق باشد، نسل جدید چیپ‌های AMD می‌تواند تغییرات بزرگی در بازار کامپیوتر ایجاد کند.

البته باید در نظر داشت که اطلاعاتی که از آن صحبت می‌کنیم، تنها یک اسلاید افشا شده از مشخصات پردازنده‌های Zen هستند که نه تنها امکان تغییرات گسترده‌ی مشخصات از حالا تا زمان تولید آن وجود دارد، بلکه صحت خود این اسلاید نیز تضمین‌شده نیست. بر اساس اطلاعات Fudzilla، پردازنده‌ی جدید از ۱۶ هسته‌ی Zen استفاده خواهد کرد و هر هسته از دو رشته‌ی پردازشی (thread) پشتیبانی می‌کند که مجموعه ۳۲ رشته را خواهیم داشت. طبق اطلاعاتی که پیش از این منتشر شده بود، هسته‌های جدید از چندرشته‌ای همزمان (Simultaneous MultiThreading) به جای چندرشته‌ای خوشه‌ای (Clustered MultiThreading) که در پردازنده‌های خانواده‌ی بولدوزر در چهار سال گذشته انجام می‌شد استفاده می‌کنند.

هر هسته‌ی پردازنده دارای ۵۱۲ کیلوبایت حافظه‌ی کش سطح ۲ (L2 Cache) است و ۳۲ مگابایت کش سطح ۳ برای استفاده‌ی تمامی هسته‌ها در نظر گرفته شده است. نکته‌ی جالب در مورد L3 Cache در این پردازنده این است که این حافظه در اسلاید به صورت ۳ قطعه‌ی ۸ مگابایتی متصل به هم -به جای یک قطعه‌ی یکپارچه‌ی ۳۲ مگابایتی- نشان داده شده است. این به معنی این است که Zen ساختار L3 را از بولدوزر به ارث برده است. اگر چه امیدواریم این ارث‌بری کامل نباشد و کشِ Zen تغییرات لازم را برای افزایش کارایی در خود داشته باشد. پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع نیز ظاهراً از نرخ دقت مضاعف ۱/۲ در اعداد ممیز شناور پشتیبانی خواهد کرد.

این پردازنده از ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی HBM* (High Bandwidth Memory) با سرعت ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه و چهار کنترلر DDR4-3200 پشتیبانی می‌کند. همچنین PCIe 3.0 و SATA Express پشتیبانی خواهند شد. طرحی که به عنوان مشخصات پردازنده‌های جدید منتشر شده بسیار جالب توجه است. طراحی ماژولار (تقسیم شده به قسمت‌های کوچک) در این پردازنده اجرا شده: از چهار هسته و هشت، دو مگابایت کش سطح ۲ و کش لایه ۳ قابل توجه تشکیل شده است اما واسط HBM، حافظه‌ی DDR4-3200 چهارکاناله و ۶۴ مسیر PCIe 3.0 مقداری تعجب‌آور است. اما چرا تعجب‌آور؟ در حال حاضر سطح بالاترین سرورهایی که می‌توانید از نوع اینتلی‌ها تهیه کنید فقط ۳۲ مسیر PCI-Express خواهد داشت.

حافظه‌ی DDR4 چهارکاناله در دسترس است اما باز هم قدرتمندترین سرورهای اینتل از چهار حافظه‌ی DDR-2133 پشتیبانی می‌کند. ضمن اینکه به طور کلی استانداردهای حافظه‌های سروری از دسکتاپ‌ها مقداری عقب‌تر هستند و هنوز زمان در دسترس بودن ECC DDR4-3200 برای اولین بار مشخص نیست. اما به HBM یا حافظه‌ی با پهنای باند بالا می‌رسیم: سوء تفاهم نشود، HBM در حال آمدن است و قرار گرفتن آن‌ها روی دسکتاپ‌ها و سرورها تفاوت عظیمی ایجاد خواهد کرد. اما ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی HBM خیلی زیاد است. به علاوه، ساختن واسط حافظه‌ی ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه در سطح چیپ یک پردازنده‌ی سروری باعث تعجب است.

با وجود توانایی‌های بالقوه‌ی HBM (که کم هم نیست)، ساخت پردازنده‌ای با این مشخصات که قرار است تا ۱۲-۱۸ ماه آینده عرضه شود -حتی به عنوان یک پردازنده‌ی سروری- به نظر بلند پروازانه می‌رسد. هیچ کدام از اطلاعات این اسلاید غیرممکن نیستند و اگر AMD واقعاً بتواند از پس مسائل مربوط به مصرف انرژی آن برآید، این پردازنده‌ها می‌توانند غول‌های جدیدی باشند. اما تصاویر نشان داده شده در اسلاید جاه‌طلبانه به نظر می‌رسد. گویا یک علاقه‌مند به کامپیوتر، جدولی از خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌های بازار در سال ۲۰۱۶ را جمع‌آوری کرده و نوشته باشد. واقعاً غافلگیرکننده خواهد بود اگر AMD یک چیپ ۱۶ هسته‌ای با پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع قدرتمند، ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی HBM، تعداد ۶۴ مسیر PCI-Express، هسته‌ی پردازشی بازسازی‌شده، کنترل‌کننده‌ی حافظه‌ی چهارکاناله‌ی DDR4 تولید کند و توان مصرفی آن نیز از ۲۰۰ وات تجاوز نکند.

شهر سخت افزار