اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

کارت گرافیک های سری AMD Radeon R9 300 از راه می رسند

۱۱۸۳ شماره اطلاع نامه : کارت گرافیک های سری AMD Radeon R9 300 از راه می رسند ۱۳۹۴/۰۱/۳۰ کارت گرافیک های سری AMD Radeon R9 300 از راه می رسند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات کارت گرافیک های سری AMD Radeon R9 300 از راه می رسند

کارت گرافیک های سری AMD Radeon R9 300 از راه می رسند

در حالی که انویدیا با کارت گرافیک های مبتنی بر نسل دوم معماری ماکسول خود یکه تازی می کند و نبود رقابت از سوی AMD کاملا حس می شود، پس از شایعات متعدد پیرامون سری R9 300 و بویژه درباره پرچمدار آتی کارت گرافیک های AMD، یعنی R9 390X، سرانجام این کمپانی رسماً از زمان معرفی کارت گرافیک های جدید خود می گوید.

روز گذشته طی کنفراس مالی سه ماه نخست سال 2015، مدیر عامل AMD خانم لیزا سو اعلام داشت که اواخر فصل جاری درباره کارت گرافیک های آتی این کمپانی صحبت خواهد کرد، با این حال وی به هیچ زمان مشخصی اشاره نکرد اما نمایشگاه Computex که در ماه میلادی ژوئن برگزار می شود، می تواند فرصت بسیار خوبی برای معرفی محصولات جدید AMD باشد.

پیش از آنکه به احتمال رونمایی در نمایشگاه Computex بپردازیم، اجازه دهید تا کمی به عقب تر بازگردیم و نگاهی داشته باشیم بر گزارش درآمد فصلی AMD در سه ماهه نخست سال 2015، درآمد AMD در این فصل نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 26% و نسبت به فصل گذشته 17% کاهش یافته است. این کاهش شدید درآمد AMD به عوامل متعددی از جمله بحران اقتصادی در اروپا، تقاضای فصلی پایین برای کنسول های بازی و قدیمی شدن محصولات این کمپانی برمی گردد.

با این حال AMD امیدوار است که محصولات خود را در نیمه دوم سال جاری بروز کند و این رویه ضرر دهی را متوقف سازد. خانم لیزا سو با اطمینان تمام اظهار داشت که با معرفی محصولات قدرتمندی نظیر واحد های پردازشی شتاب یافته (APU) سری Carrizo که پیشرفته ترین و بهینه ترین پردازنده های این کمپانی خواهند بود و با عرضه کارت گرافیک های جدید در نیمه دوم سال جاری، عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت.

بنابراین طبق شواهد متعدد فعلی، کارت گرافیک های سری R9 300 از جمله پرچمدار آن R9 390X، به احتمال بسیار قوی در نمایشگاه Computex و در ماه ژون معرفی می شوند. با این حال امیدواریم که AMD پیش از برگزاری نمایشگاه، جزئیاتی از پردازنده های گرافیکی خود را منتشر کند. با این حال هر آنچه که در دست داریم اطلاعات درز پیدا کرده و شایعات هستند که از مدت ها قبل نوید پردازنده گرافیکی جدیدی به نام Fiji XT درکنار دو تراشه جدید دیگر به نام های Tobango و  Trinidad را داده اند.

پردازنده گرافیکی Fiji XT که پیشتر نتایج بنچمارک آن در پایگاه داده نرم افزار بنچمارکینگ SiSoft Sandra به ثبت رسیده، حاوی مشخصات محدودی نیز می باشد که البته تاکنون تایید نشده است. با این حال این احتمال قوی وجود دارد که Fiji XT دارای نسل نوینی از تراشه های حافظه به نام HBM (حافظه با پهنای باند بالا) باشد که تا نُه برابر حافظه های GDDR5 فعلی سریع تر است. بر اساس اطلاعاتی که در پایگاه داده نرم افزار بنچمارکینگ SiSoft Sandra ثبت شده، این پردازنده گرافیکی 64 واحد محاسباتی GCN و در مجموع 4096 هسته GCN و  4 گیگابایت حافظه پهنای باند بالا (HBM) با فرکانس 1.25 گیگاهرتز دارد.

بر اساس جزئیات رسمی HBM، یک گیگابایت حافظه از این نوع با فرکانس 1.2 گیگاهرتز پهنای باندی معادل 128 گیگابایت بر ثانیه را فراهم می کند و بر اساس خصیصه ذاتی این معماری با افزودن هر ماژول، پهنای باند حافظه  نیز افزایش می یابد و 4 گیگابایت حافظه از این نوع پهنای باندی معادل 640 گیگابایت بر ثانیه را ایجاد می کند.

شهر سخت افزار