اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

با تلاش محققان DSL با سرعت باورنکردنی 10Gbps ممکن شد

۱۱۸۶ شماره اطلاع نامه : با تلاش محققان DSL با سرعت باورنکردنی 10Gbps ممکن شد ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ با تلاش محققان DSL با سرعت باورنکردنی 10Gbps ممکن شد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات با تلاش محققان DSL با سرعت باورنکردنی 10Gbps ممکن شد

با تلاش محققان DSL با سرعت باورنکردنی 10Gbps ممکن شد

محققین آزمایشگاه های بل استاندارد جدیدی از DSL به نام G.fast معرفی کرده اند که می تواند به سرعت معادل ده گیگابیت بر ثانیه دست یابد. البته عملکرد این استاندارد فعلا صرفا تا فواصل نزدیک پاسخ گو می باشد و در صورت طولانی شدن طول سیم های مسی حاوی داده ها عملکرد و سرعت آن به شدت افت می کند.

مهندسین این پژوهش گاه معتقدند ارسال و دریافت اطلاعات از طریق سیم های مسی می تواند مزایای عمده ای نسبت به فیبرهای نوری داشته باشد و لذا هم اکنون کمپانی های متعددی در سراسر دنیا بر روی این فناوری کار می کنند. این فناوری در حال حاضر به مسافت حدود 50 متر محدود شده است ولی همین هم برای مدیریت خدمات ارسال و دریافت داده در ساختمان ها و محیط های کوچک کافی است.

فناوری آزمایشگاه بل بر پایه دو رشته سیم مسی بنا نهاده شده است. با استفاده از بازه وسیع تری از فرکانس ها بر روی این دو رشته سیم می توان به نرخ بیش از 1Gbps بر روی هر دوی آن ها دست یافت. اما این دو رشته سیم معمولا به یک دیگر پیچیده شده اند که منجر به پدیده هم شنوایی (Cross-talk) می شود. با استفاده از این هم شنوایی بین دو سیم جهت انتقال اطلاعات سخت افزار جدید می تواند ظرفیت انتقال اطلاعات را حتی به مرز 10Gbps نیز برساند.

این کمپانی در حال حاضر در دو واحد عملیاتی مشغول کار بر روی این پروژه است. یکی از آن ها از FPGA و کدهای MATLAB برای پردازش سیگنال هایی استفاده می کند که از طریق سیم پیچی از زوج سیم های مسی ارسال می شوند. سامانه پیاده شده به صورت half-duplex کار می کند که به این معنی است که ارسال و دریافت هم زمان داده میسر نیست و کانال در هر لحظه یا در حالت دریافت اطلاعات است و یا ارسال آن. مهندسین آزمایشگاه های بل می گویند در حال تلاش برای دست یابی به سامانه ای با قابلیت Full-Duplex می باشند که ارسال و دریافت هم زمان اطلاعات در آن با سرعت 9Gbps ممکن خواهد بود.

شهر سخت افزار