اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

عمر لپ تاپ خود را با چند ترفند ساده افزایش دهید

۱۱۹۱ شماره اطلاع نامه : عمر لپ تاپ خود را با چند ترفند ساده افزایش دهید ۱۳۹۴/۰۲/۰۳ عمر لپ تاپ خود را با چند ترفند ساده افزایش دهید فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات عمر لپ تاپ خود را با چند ترفند ساده افزایش دهید

عمر لپ تاپ خود را با چند ترفند ساده افزایش دهید

اگر از لپ تاپ خود به خوبی مراقبت کنید بدون شک عمر مفید آن بیشتر خواهد شد و کمتر لنگ تعمیر آن خواهید شد. کل کار هایی را که باید انجام دهید را در ۵ روش ساده و کاربردی خلاصه کرده ایم تا مورد استفاده دوستان عزیز قرار گیرد.

۱- از یک سطح صاف و سخت استفاده کنید

لپتاپ کامپیوتری بسیار جمع و جور و کوچک است، که فضای خالی کمی بین قطعات با یکدیگر و با بدنه وجود دارد. بنابراین بیشتر گرمای تولید شده توسط این تجهیزات باید از زیر و اطراف بدنه لپ تاپ خارج شود. بنابراین اگر سطح زیر لپ تاپ صاف و سخت باشد، فضای کافی برای تهویه هوای گرم وجود دارد. بعضی افراد عادت دارند با لپ تاپ در رختخواب کار کنند ولی با قرار دادن آن بر روی تشک نرم نه تنها همین مسیر محدود برای تهویه هوای گرم مسدود می شود بلکه خاصیت عایقی رختخواب سبب می شود سطح زیرین لپتاپ شما به شدت گرم شود که این معضل می تواند صدمه جدی به لپ تاپ یا نوت بوک شما وارد کند.


۲- برای نگهداری لپ تاپ از کیف استفاده کنید

استفاده از کیف لپ تاپ به خصوص برای افرادی که زیاد مسافرت می کنند، حیاتی است. این کیف ها دارای یک لایه بالشتک و یک لایه محافظ است که از نوت بوک شما در برابر ضربه، خراشیدگی، تکان های شدید و لرزش محافظت می کند. اگر یک کیف لپ تاپ با کیفیت و ضد آب داشته باشید در صورتی که در زیر باران گیر بیفتید مشکل نفوذ آب را نخواهید داشت و اگر ناخواسته لپتاپ از دست شما بیفتد احتمال صدمه دیدن یا صدمه جدی دیدن آن بسیار کمتر است. فایده دیگر استفاده از کیف نفوذ کمتر گرد و خاک به داخل آن است. بنابراین خنک کاری آن بهتر انجام خواهد گرفت. بهتر است یک پارچه یا کاور مناسب در کیف لپتاپ خود داشته باشید و وقتی که می خواهید لپ تاپ خود را خاموش کرده مدت طولانی  روی میز رها کنید، بهتر است روی آن را بپوشانید تا گرد خاک بداخل آن نفوذ ننماید.


۳- از کولر لپ تاپ استفاده کنید

کولر لپ تاپ یک وسیله مسطح است که داخل آن فن وجود دارد و به تهویه و خنک کاری لپتاپ کمک می کند و در زیر آن قرار می گیرد. این کولر ها تغذیه الکتریکی خود را از پورت USB لپتاپ تامین می کنند. کولر لپ تاپ یک وسیله با قیمت مناسب است که راه حل خوبی برای مشکل اضافه دمای لپ تاپ است. برتری دیگر این روش فراهم کردن یک سطح صاف و سخت است بنابراین می توانید لپ تاپ گران قیمت خود را در رختخواب هم بدون نگرانی استفاده کنید.


۴- اگر لپتاپ خود را استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید

بر خلاف کامپیوتر های رومیزی لپ تاپ ها به گونه ای طراحی نشده اند تا یک کامپیوتر دائم کار باشند. کامپیوتر شخصی شما می تواند چند هفته به طور مداوم کار کند تا مثلاً فایل های ویدیویی مورد نظر شما را از اینترنت دانلود کند ولی لپ تاپ چنین کامپیوتری نیست. بنابراین بهتر است هر گاه از آن استفاده نمی کنید، خاموشش کنید. پیشنهادی که برای جلوگیری از روشن ماندن زیاده از حد لپ تاپ می تواند مفید واقع شود استفاده از تنظیمات Power Option در کنترل پنل ویندوز است. این قابلیت برای مدیریت مصرف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید از آن برای خاموش کردن ابتدا هارد دیسک و سپس خود لپ تاپ استفاده کنید.


۵- با لپ تاپ نخورید و نیاشامید

خوردن و آشامیدن در اطراف لپ تاپ را غدقن کنید. یا آنرا سر میز غذا نگذارید. تکه های غذا می تواند از میان کلید های صفحه کلید به داخل قطعات لپتاپ نفوذ کند و یک لپتاپ کثیف که تکه های غذا به داخل آن نفوذ کرده است محل مناسبی برای لانه کردن حشرات است. و اگر نوشیدنی شما  روی لپتاپ بریزد به احتمال زیاد صدمه جدی خواهد دید. زیرا مایعات سبب بروز اتصالی در مادربرد، هارد دیسک، پرسسور و … می شود. به این ترتیب از دست دادن اطلاعات و صدمه دائمی به قطعات مهم لپتاپ خود را تجربه خواهید کرد که در اکثر مواقع هزینه تعمیر آن از خرید یک لپتاپ نو گرانتر تمام می شود.

برسام