اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

کارت گرافیک های سری Radeon Rx 400 از AMD

۱۱۹۲ شماره اطلاع نامه : کارت گرافیک های سری Radeon Rx 400 از AMD ۱۳۹۴/۰۲/۰۳ کارت گرافیک های سری Radeon Rx 400 از AMD فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات کارت گرافیک های سری Radeon Rx 400 از AMD

کارت گرافیک های سری Radeon Rx 400 از AMD

طبق گزارش های متعدد، AMD در حال آماده سازی نسل جدیدی از کارت گرافیک های خود بر اساس معماری جدیدی به نام جزایر قطبی "Arctic Islands" برای معرفی در سال 2016 می باشد. پردازنده های گرافیکی جدید بر اساس فناوری ساخت 14 نانومتری و توسط Globalfoundries تولید خواهند شد و از نسل دوم حافظه های با پهنای باند بالا (HBM) بهره می برند.

طی چند سال اخیر هر نسل از کارت گرافیک های AMD نام منطقه جرافیایی متفاوتی به خود گرفته است. پیش تر جزایر جنوبی (Southern Islands) را داشتیم، شاهد جزایر دریایی (Sea Islands) و جزایر آتشفشانی (Volcanic Islands) بودیم، سری Radeon 300 اسم رمز جزایر دزدان دریایی (Pirate Islands) را به خود گرفت، پس از جزایر دزدان دریایی نوبت به جزایر قطبی (Arctic Islands) است.

تراشه آتی AMD با اسم رمز Greenland اولین پردازنده گرافیکی این کمپانی خواهد بود که فناوری ساخت 14 نانومتری را به کار می گیرد و جالب تر اینکه در سال 2016 کمپانی AMD  تولید بخش اعظم محصولات خود را به Globalfoundries واگذار می کند. کاری که طی دو ده اخیر وظیفه آن بر عهده TSMC بوده است.

در آن سو انویدیا نیز به فناوری ساخت 14 نانومتری مشترک سامسونگ و Globalfoundries تمایل نشان داده و ممکن است که در ساخت پردازنده های گرافیکی نسل آتی خود با اسم رمز پاسکال، آن را به خط تولید 16 نانومتری TSMC، ترجیح دهد. در حالی که می دانیم سامسونگ تراشه هایی 16 نانومتری را برای انویدیا تولید می کند اما مشخص نیست که تراشه های به نسبت ضعیف تر Tegra را شامل می شود و یا تراشه های قدرتمندتر دسکتاپ.

جدای از به کار گیری فناوری ساخت 14 نانومتری، پردازنده های گرافیکی سری R 400 با اسم رمز Arctic Islands دارای نسل دوم حافظه های با پهنای باند بالا خواهند بود و به رقابت با پردازنده های گرافیکی آتی انویدیا با اسم رمز پاسکال می پردازند. گفته می شود که AMD برای اولین بار در صنعت کارت گرافیک، نسل نخست از حافظه های HBM را در پرچمدار آتی خود R9 390X، که برای عرضه در تابستان پیش رو زمان بندی شده، استفاده می کند. از این رو کوچ به نسل دوم حافظه های HBM نمادین تر خواهد بود.

پیش تر انویدیا فاش ساخته بود که این کمپانی نیز در پردازنده های گرافیکی پاسکال و در سال 2016 نسل دوم از حافظه های HBM را به خدمت می گیرد. از این رو انویدیا در نظر ندارد تا در سال 2015 از نسل نخست HBM استفاده کند و به وضوح HBM2 در سال 2016 هم در محصولات AMD و هم در محصولات انویدیا کاملاً جایگزین تراشه های GDDR5 فعلی و به استاندارد حافظه های گرافیکی تبدیل می شود.

شهر سخت افزار