اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

جزییات کامل هسته پردازشی Cortex-A72 شرکت ARM منتشر شد

۱۱۹۸ شماره اطلاع نامه : جزییات کامل هسته پردازشی Cortex-A72 شرکت ARM منتشر شد ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ جزییات کامل هسته پردازشی Cortex-A72 شرکت ARM منتشر شد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات جزییات کامل هسته پردازشی Cortex-A72 شرکت ARM منتشر شد

جزییات کامل هسته پردازشی Cortex-A72 شرکت ARM منتشر شد

مدتی قبل ARM نسل آینده هسته های پردازشی خود را معرفی کرد و حالا اطلاعات و جزییات بیشتری در مورد هسته پردازشی رده بالا Cortex-A72 منتشر شده که نشان می دهد نسبت به هسته های نسل قبل یعنی Cortex-A57 سریعتر، کارآمدتر و کوچک تر شده است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از هسته قدرتمند Cortex-A72 شرکت ARM، این هسته پردازشی تا 20 درصد بهتر از نسل قبلی خود است. سرعت پردازش اطلاعات در هسته جدید بسته به حجم کاری بین 20 تا 60 درصد نسبت به Cortex-A57 افزایش داشته است و از نظر مصرف انرژی نیز هسته جدید بین 18 تا 30 درصد بهتر از مدل قبلی است.

Cortex-A72 در درجه اول برای تولید چیپست های 14 و 16 نانومتری طراحی شده، هر چند مدیاتک و کوالکام در سال جاری در نظر دارند چیپست هایی 28 نانومتری با این هسته تولید کنند. لازم به ذکر است که هسته Cortex-A72 در چیپ های 14 و 16 نانومتری عملکرد بسیار بهتری نسبت به چیپ های 28 نانومتری دارد. اما نکته جالب توجه اینجاست که ARM مدعی است که انرژی مصرفی Cortex-A72 در عملکرد مشابه 75 درصد کمتر از پردازنده های Broadwell شرکت اینتل است. البته این را هم نباید فراموش کرد که پردازنده اینتل به طور قابل ملاحظه ای قوی تر است.

شهر سخت افزار