اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

سامسونگ دومین بروزرسانی را برای SSD های سری 840 EVO منتشر کرد

۱۲۰۵ شماره اطلاع نامه : سامسونگ دومین بروزرسانی را برای SSD های سری 840 EVO منتشر کرد ۱۳۹۴/۰۲/۰۹ سامسونگ دومین بروزرسانی را برای SSD های سری 840 EVO منتشر کرد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات سامسونگ دومین بروزرسانی را برای SSD های سری 840 EVO منتشر کرد

سامسونگ دومین بروزرسانی را برای SSD های سری 840 EVO منتشر کرد

با اینکه درایوهای وضعیت جامد (SSD) سری 840 EVO سامسونگ در سال 2013 معرفی شده اند، اما هنوز هم سفر پر ماجرای این درایوها به پایان نرسیده است. با گذر زمان خواندن اطلاعات ذخیره شده قدیمی از این درایو ها دچار افت محسوسی می شود. مشکلی که سامسونگ برای حل آن ابزار و بروزرسانی Firmware ویژه ای را هم منتشر کرد، اما هیچ یک از این دو نتوانستند این مشکل را کاملاً برطرف کنند. اکنون سامسونگ یک بروزرسانی جدید را به همین منظور منتشر کرده که به نظر می رسد راه حل دائمی تری باشد.

در دل این مشکل تراشه های 19 نانومتری TLC NAND نسبتاً کمتر رایج قرار دارند که خواندن اطلاعات از سلول هایی که مدتی از نوشتن آنها می گذرد با افت شدید سرعت مواجه  می شوند. به منظور حل این مشکل سامسونگ در سال 2014 ابزار بازیابی کارایی و بروزرسانی Firmware را برای سری 840 EVO منتشر کرد. ترکیب این دو باعث بهبود عملکرد درایو در خواندن سلول های حافظه ای که مدت زیادی از نوشتن آنها گذشته می شود. در واقع ابزار بازیابی کارایی، کل داده های قدیمی را در سلول های دیگری بازنویسی می کند. تصور می شد که بازنویسی داده ها در کنار firmware جدید، مانع از تنزل کارایی این درایوها در آینده خواهد شد.

متاسفانه این روش آن گونه که انتظار می رفت موثر واقع نشد و داده هایی که بازنویسی شده بودند در کنار بهبود های firmware جدید، باز هم با گذر زمان دوباره دچار تنزل کارایی می شوند. همین مسئله سامسونگ را واداشت تا رفع اشکال دائمی تری برای سری 840 EVO عرضه کند. این بسته رفع اشکال نیز firmware دیگری  با خود دارد. با اعمال firmware جدید، بر خلاف ابزار بازیابی کارایی پیشین که تنها پس از اجرا، داده ها را تازه سازی می کرد، اکنون خود درایو به صورت خودکار و دوره ای داده های قدیمی را بازنویسی می کند تا همواره کارایی در سطح بالا بماند.

در حقیقت دومین رفع اشکال ارائه شده از سوی سامسونگ بر اساس شیوه آزمون و خطا است، با این حال به نظر نمی رسط که سامسونگ بتواند برای مشکل تنزل کارایی تراشه های 19 نانومتری TLC، کاری جز نوسازی داده ها کند، چرا که این مشکل ذاتاً به خود NAND بر می گردد. نسخه های آزمایشی این راهکار ظاهراً که در حل مشکل موفق بوده اند و از نظر تئوری باید خیلی بیشتر از رفع اشکال اولیه سامسونگ موثر باشد. مطمئناً این بروزرسانی در عمل برای دارندگان درایو های 840 EVO خوشایند خواهد بود اما  فرآیند نوسازی یا بازنویسی داده دقیقاً از تعداد سیکل های طول عمر درایو می کاهد.

با این حال طبق محاسبات انجام شده، طی 5 سال و با نرخ نوسازی یک بار در هفته، تنها 26% از تعداد 1000 سیکل کاری این درایو ها می کاهد. در همین حال از آنجایی که در محصولات جدیدتر سامسونگ به 3D-VNAND که پایدارتر از نسل پیشین هستند، مهاجرت کرده، نباید نگرانی وجود داشته باشد و 840 EVO آخرین درایوهای TLC سامسونگ خواهند بود که با این مشکل مواجه می شوند. سامسونگ بروزرسانی جدید را در قالب نرم افزار Samsung Magician (نگارش4.6) منتشر کرده است و انتظار می رود که با رفع مشکل، کسی از firmware پیشین استفاده نکند.

شهر سخت افزار