اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

عرضه پرچمدار آتی AMD در دو گونه مختلف

۱۲۲۸ شماره اطلاع نامه : عرضه پرچمدار آتی AMD در دو گونه مختلف ۱۳۹۴/۰۲/۱۸ عرضه پرچمدار آتی AMD در دو گونه مختلف فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات عرضه پرچمدار آتی AMD در دو گونه مختلف

عرضه پرچمدار آتی AMD در دو گونه مختلف

اRadeon R9 390X پرچمدار آتی AMD در دو گونه مختلف عرضه می شود، یکی با خنک کننده بادی (Air) و برد PCB نسبتاً بزرگ (البته نه به اندازه R9 290X) و دیگری مدل WCE با خنک کننده مایع که برد PCB آن از برد مرجع GeForce GTX 970 بزرگتر نخواهد بود. برخورداری از برد کوچکتر، به لطف بکارگیری تراشه های حافظه HBM از سوی AMD میسر شده است.

8 گیگابایت حافظه ویدئویی این کارت ها در اطراف خود پردازنده گرافیکی و بر روی قطعه سیلیکونی زیر IHS قرار گرفته است و از این رو از اندازه برد PCB و تعداد اجزای بکار رفته در آن می کاهد. از دیگر مشخصات این پردازنده گرافیکی می توان به 4096 پردازنده جریانی GCN 1.2،ا256 واحد TMU و 128 واحد ROP اشاره کرد. فرکانس حافظه HBM (حافظه با پهنای باند بالا) بکار رفته در R9 390X، ا1.25 گیگاهرتز می باشد که با وجود رابط حافظه 4096 بیتی، پهنای باند حافظه به مقدار عظیم 640 گیگابایت بر ثانیه می رسد.

قطعه سیلیکونی پرچمدار AMD نسبت به تراشه پیشین Hawaii کمی بزرگتر است، اما به دلیل گنجاندن تراشه های حافظه بر روی قطعه سیلیکونی، از تعداد اجزای الکترونیکی روی برد کاسته شده است و همین مسئله خود باعث کاهش کلی اندازه کارت می شود. از همین رو روی برد PCB فقط پردازنده گرافیکی و مدار تغذیه وجود خواهد داشت. AMD قصد ندارد که در مدل مرجع درگاه خروجی تصویر DVI وجود داشته باشد و به صورت پیش فرض فقط سه درگاه DisplayPort 1.2 و یک درگاه HDMI 2.0a. را در مدل مرجع تعبیه کرده است.

گونه WCE دارای بلاک خنک سازی با مایعات می باشد که پمپ آن در رادیاتور 120 میلیمتری تعبیه شده است. گونه R9 390X که با رادیاتور بادی خنک می شود، برد طویل تری داشته و به منظور خنک سازی تنها به رادیاتور و یک فن دمنده متکی است. این کارت های تک هسته ای می توانند کارایی قابل قیاس با کارت دو هسته ای R9 295X2، که سریع تر از GeForce GTX TITAN-X است، داشته باشند. البته انتظار می رود که گونه مجهز به خنک کننده مایع، سریع تر باشد. مدیر عامل AMD خانم لیزا سو، اظهار داشته که احتمالاً این کارت ها در حاشیه نمایشگاه Computex 2015 معرفی می شوند.

شهر سخت افزار