اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

GeForce GTX 980 Ti به زودی پا به میدان می گذارد

۱۲۶۶ شماره اطلاع نامه : GeForce GTX 980 Ti به زودی پا به میدان می گذارد ۱۳۹۴/۰۳/۰۲ GeForce GTX 980 Ti به زودی پا به میدان می گذارد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات GeForce GTX 980 Ti به زودی پا به میدان می گذارد

GeForce GTX 980 Ti به زودی پا به میدان می گذارد

انویدیا کارت گرافیک جدیدی را آماده عرضه کرده است که از نظر کارایی بین GeForce GTX 980 و GeForce GTX TITAN-X قرار می گیرد. این کارت مبتنی بر همان تراشه 28 نانومتری GM200-310 بکار رفته در TITAN-X خواهد بود و گفته می شود که 6 گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR5 با رابط 384 بیتی نیز آن را همراهی می کند.

به نظر می رسد انویدیا سناریوی GTX 780 Ti را با GTX 980 Ti تکرار نمی کند که از کارت TITAN زمان خود سریع تر بود و GTX 980 Ti دارای تراشه ای تقلیل یافته و با تعداد کمتری هسته CUDA در مقایسه با GTX TITAN-X خواهد بود. به عبارتی انویدیا با غیرفعال سازی تعداد 2 واحد SMM از همان تراشه TITAN-X، این پردازنده گرافیکی جدید را خلق کرده است. با غیر فعال سازی 2 واحد SMM، تعداد هسته های CUDA به 2816 (از 3072) و تعداد واحد های TMU به 176 واحد تقلیل می یابد.

در مورد تعداد واحد های ROP نمی توان اظهار نظر قاطعی داشت اما می توان نتیحه گرفت که 96 واحد خواهد بود. با این حال از آنجایی که معماری Maxwell این امکان را به طراحان تراشه می بخشد تا بخش هایی از اجزای آن را غیر فعال سازند. این احتمال وجود دارد که تعداد کمتری واحد ROP برای GTX 980 Ti در نظر گرفته شود تا تفاوت محسوس تری را با TITAN-X ایجاد کند. این احتمال را پیشتر و با GTX 970 تجربه کرده بودیم که تعدادی از واحد های ROP آن نسبت به GTX 980 کاهش یافته و همزمان رابط حافظه یکسانی داشت.

بر خلاف تایتان ایکس، انویدیا به شرکای خود اجازه می دهد تا این کارت را با طراحی اختصاصی خود عرضه کنند و از این رو می توان انتظار چندین کارت سفارشی با خنک کننده های بادی، مایع و هیبریدی (ترکیبی) را از همان روز نخست معرفی داشت. طبق خبرها و شایعات، این کارت پیش از نمایشگاه کامپیوتکس امسال معرفی می شود.

شهر سخت افزار