اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

بیش از 4 میلیارد نفر به اینترنت دسترسی ندارند

۱۲۷۳ شماره اطلاع نامه : بیش از 4 میلیارد نفر به اینترنت دسترسی ندارند ۱۳۹۴/۰۳/۰۶ بیش از 4 میلیارد نفر به اینترنت دسترسی ندارند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات بیش از 4 میلیارد نفر به اینترنت دسترسی ندارند

بیش از 4 میلیارد نفر به اینترنت دسترسی ندارند

با وجود اینکه تعداد کاربران اینترنت از روند رو به رشدی برخوردارند، اما همچنان عده‌ی زیادی از مردم در سراسر جهان به این شبکه دسترسی ندارند. بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده بیش از 4 میلیارد نفر از جمعیت 7.4 میلیارد نفری جهان به اینترنت دسترسی ندارند.

آمارهای منتشر شده حاکی است که 4.2 میلیارد نفر از جمعیت کره‌ی زمین به اینترنت دسترسی ندارند. در کشور‌های در حال توسعه 35.3 درصد از مردم و در کشورهای توسعه یافته بیش از 82.2 درصد به اینترنت دسترسی دارند. اطلاعات مورد نظر توسط اتحادیه‌ی بین المللی مخابرات ارائه شده است. بر این اساس در کشور‌های کمتر توسعه‌ یافته آمار به مراتب بدتر است، چرا که تنها 9.5 درصد از افراد به اینترنت دسترسی دارند. همین شکاف در بین جمعیت متصل به اینترنت باعث شده تا کمپانی‌هایی نظیر فیس‌بوک پروژه‌هایی را همچون Internet.org راه‌اندازی کنند.

در مقایسه با شبکه‌ی اینترنت که از طریق بستر سخت‌افزاری و سیمی گسترش می‌یابد، شبکه‌های موبایل توسعه‌ی بیشتری داشته‌اند. با توجه به سهولت ایجاد شبکه‌های موبایل در مناطق شهری و همچنین کاهش قیمت گوشی‌های هوشمند، دسترسی به شبکه‌های موبایل رشد بیشتری دارد. اما با وجود گسترش شبکه‌های موبایل نیز هنوز موانع زیادی بر سر راه متصل کردن افراد در شهرهای فقیر نشین وجود دارد. هزینه‌ی نگهداری تجهیزات مخابراتی در کنار درآمد کم از جوامع کم درآمد که برگرفته از درآمد پایین کابران در این مناطق است، باعث می‌شود تا توسعه‌ی اینترنت با مشکلات زیادی روبرو شود.

تا پایان سال 2015 میلادی بیش از 29 درصد از جمعیت شهر نشین کره‌ی زمین تحت پوشش اینترنت 3G قرار خواهند گرفت. در مجموع 69 درصد از ساکنان کره‌ی زمین تا پایان سال تحت پوشش اینترنت 3G قرار خواهند گرفت که در مقایسه با دو سال پیش با تحت پوشش قرارداشتن 45 درصد نشان از رشد خوبی دارد. براساس اطلاعات ارائه شده توسط اتحادیه‌ی جهانی مخابرات از نظر بیشترین پهنای باند شبکه‌ی اینترنت، کشورهای کره‌ی جنوبی، فرانسه و ایرلند در صدر و سنگال، پاکستان و زامبیا نیز در قعر رده‌بندی قرار دارند.

زومیت