اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

ZOTAC از کارت گرافیک TITAN X Arctic Storm با خنک کننده هیبریدی پرده برداشت

۱۲۸۰ شماره اطلاع نامه : ZOTAC از کارت گرافیک TITAN X Arctic Storm با خنک کننده هیبریدی پرده برداشت ۱۳۹۴/۰۳/۰۹ ZOTAC از کارت گرافیک TITAN X Arctic Storm با خنک کننده هیبریدی پرده برداشت فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات ZOTAC از کارت گرافیک TITAN X Arctic Storm با خنک کننده هیبریدی پرده برداشت

ZOTAC از کارت گرافیک TITAN X Arctic Storm با خنک کننده هیبریدی پرده برداشت

ZOTAC اولین سازنده ای است که غول 12 گیگابایتی انویدیا، TITAN X را با خنک کننده سفارشی، آن هم هیبردی و به صورت اورکلاک شده عرضه می کند. پیشتر برای TITAN X خنک کننده های جداگانه ای عرضه شده بود، اما این اولین باری است که انویدیا به شرکای خود اجازه ارائه مدل سفارشی را می دهد.

خنک کننده هیبریدی (ترکیبی) Arctic Storm، دارای سه فن 90 میلیمتری و چندین لوله ناقل حرارت می باشد. افزون بر خنک سازی توسط هوا، زوتک واتربلاکی را نیز در دل این راهکار خنک سازی گنجانده است تا بتوان از مایعات نیز برای خنک سازی بهره گرفت که البته اختیاری است و به پمپ و رادیاتور جداگانه نیاز دارد. با این حال با خنک سازی توسط مایعات می توان کارت را اورکلاک و به کارایی بالاتری دست یافت، آن هم بدون نیاز به تهیه واتر بلاک جداگانه که قیمت آن به 100 یورو می رسد. یکی از انتقاد های جدی به انویدیا بر سر مدل مرجع تایتان ایکس، فقدان بک پلیت بود که اکنون زوتک این محدودیت را کنار گذاشته است.

با اینکه این محصول و تصاویر مربوط به آن رسماً در وب سایت رسمی زوتک قرار گرفته اما تصاویر ظاهراً فتوشاپی هستند و آن طور که پیدا است، این کارت مبتنی بر همان برد PCB بکار رفته در کارت های GTX 980 و به مدل PG401 می باشد. همان طور که از بکار گیری خنک کننده هیبریدی می توان نتیجه گرفت، این کارت به صورت پیش فرض اورکلاک شده است و فرکانس هسته آن 1026 مگاهرتز می باشد که در حالت بوست به 1114 مگاهرتز می رسد، با این حال فرکانس حافظه همان 7 گیگاهرتز مرجع باقی مانده است.

شهر سخت افزار