اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

فعالیت‌های پنهانی اپل در زمینه‌ی تکنولوژی واقعیت افزوده

۱۲۸۲ شماره اطلاع نامه : فعالیت‌های پنهانی اپل در زمینه‌ی تکنولوژی واقعیت افزوده ۱۳۹۴/۰۳/۱۰ فعالیت‌های پنهانی اپل در زمینه‌ی تکنولوژی واقعیت افزوده فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات فعالیت‌های پنهانی اپل در زمینه‌ی تکنولوژی واقعیت افزوده

فعالیت‌های پنهانی اپل در زمینه‌ی تکنولوژی واقعیت افزوده

ظاهرا اپل نیز همچون مایکروسافت قصد دارد وارد حوزه‌ی واقعیت افزوده شود و اگر این شایعات حقیقت داشته باشند، هولولنز به زودی رقیب جدی پیدا خواهد کرد.

تکنولوژی واقعیت افزوده که آخرین جلوه‌های آن را در هدست هولولنز مایکروسافت مشاهده کردیم، بر خلاف تکنولوژی واقعیت مجازی از محدوده‌ای تمام تخیلی و غیر واقعی تشکیل نمی‌شود، بلکه به جای آن کاربر را در محیطی ادغام‌سازی شده از محیط اطراف و محیط مجازی قرار خواهد داد. بنابراین شما هم به محیط اطراف خود تسلط دارید و هم محیطی مجازی و کاملا حرفه‌ای را مشاهده خواهید کرد.

کمپانی‌هایی همچون گوگل و سامسونگ پیش از این فعالیت‌های خود را در این زمینه به ثمر نشانده و با عرضه‌ی هدست‌های واقعیت مجازی توجه بسیاری از افراد را به سمت و سوی خویش جلب کرده‌اند. اما به نظر شما چرا تاکنون خبری از اپل و ایده‌های نو و مبتکرانه‌ی این کمپانی در زمینه‌ی تکنولوژی واقعیت مجازی نشده است؟ آیا اپل پتاسیل لازم به منظور ارائه‌ی محصولی بهره‌مند از این تکنولوژی را ندارد و یا قصد اپل هدفی بزرگ‌تر و هیجان بر انگیز است که قصد دارد به طور ناگهانی از آن رونمایی کند؟

بنا به اطلاعات به دست آمده اپل چند سالی است که به طور پنهانی بر روی تکنولوژی واقعیت تکمیل شده فعالیت می‌کند و چندین و چند اختراع را هم در این زمینه به ثبت رسانده است. اطلاعات مربوط به برخی از اختراعات مرتبط با این تکنولوژی اپل گاها از طریق منابع خبری به بیرون درز پیدا می‌کنند، اما تا کنون هیچ خبر رسمی و بزرگی در رابطه با تکنولوژی واقعیت مجازی و فعالیت‌های اپل در این زمینه منتشر نشده است.

خبری که از سوی منابع خبری معتبر ارائه شده، بیش از پیش ما را نسبت به این موضوع کنجکاو می‌کند. اپل به طور رسمی کمپانی Metaio را خریداری کرد. نکته‌ی جالب در این است که کمپانی Metaio یک شرکت آلمانی فعال در زمینه‌ی تکنولوژی‌های واقعیت تکمیل شده به شمار می‌رود. این کمپانی از سال 2003 تا کنون پروژه‌ها و مطالعات بسیار گسترده و پیشرفته‌ای را در زمینه‌ی تکنولوژی‌ واقعیت مجازی و تکمیل شده انجام داده است. موضوع با پیامی که این کمپانی به تازگی در وب سایت رسمی خویش نوشته جالب‌تر می‌شود. این پیام بدین صورت است:
 

پیشگامان تکنولوژی واقعیت افزوده و چشم‌انداز رایانه‌ای

با انتشار این خبر دوست‌داران کمپانی اپل بیش از پیش به وجد آمده و هم اکنون در توییتر ویدئوهای متعددی در رابطه با فعالیت‌های اپل در زمینه‌ی تکنولوزی واقعیت افزوده، آپلود و پخش شده است. تعدادی از این ویدئوها با عنوان "انقلاب واقعیت افزوده" منتشر شده‌اند. بنابراین به نظر می‌رسد که اپل به طور پنهانی در حال توسعه‌ی فناوری واقعیت افزوده و مطالعات گسترده و وسیعی است که شاید منجر به ایجاد انقلابی در این تکنولوژی گردد.

در راستای اهمیت این موضوع برخی منابع خبری با شرکت اپل مکاتبه‌ی اینترنتی داشتند و اپل در پاسخ به آن‌ها این چنین گفته است:

شرکت اپل گاها کمپانی‌های کوچک‌تر و با پتانسیل مناسب و همچنین فعال در زمینه‌ی تکنولوژی را خریداری می‌کند و این موضوع به هیج وجه عجیب به نظر نمی‌رسد. به طور کلی اپل تمایلی نسبت به ابراز اهداف و برنامه‌های خود ندارد. همان طور که می‌بینید اپل در قبال این موضوع صحبتی نداشته و همچنان با توجه به اهداف و استراتژی‌های منحصر به فرد خویش پیش می‌رود.

زومیت