اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

آیا روشن ماندن طولانی کامپیوتر ضرر دارد؟

۱۲۸۵ شماره اطلاع نامه : آیا روشن ماندن طولانی کامپیوتر ضرر دارد؟ ۱۳۹۴/۰۳/۱۱ آیا روشن ماندن طولانی کامپیوتر ضرر دارد؟ فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات آیا روشن ماندن طولانی کامپیوتر ضرر دارد؟

آیا روشن ماندن طولانی کامپیوتر ضرر دارد؟

برخی کاربران کامپیوتر زمان زیادی از کامپیوتر خود استفاده می کنند. در این میان سوالی به میان می آید که آیا روشن ماندن طولانی کامپیوتر باعث خراب شدن سیستم شما خواهد شد؟ پاسخ منفی است. کامپیوتر های امروزی نسبت به کامپیوتر های قدیمی دارای قطعات با تکنولوژی پیشرفته تری هستند، که شما تا زمان ۲۴ ساعت هم می توانید از کامپیوترتان استفاده نمایید. در این میان نکاتی برای عملکرد بهتر کامپیوترتان وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

کامپیوتر ها هر بار روشن یا خاموش می شوند دمای قطعات آن تغییر می کند. تغییرات دمایی به تنش هایی حرارتی مشهور است و از لحاظ فیزیکی می تواند آسیب پذیری هر قطعه ای را افزایش دهد. مشکل دیگری که هنگام روشن کردن کامپیوتر وجود دارد، جرقه ای است که هنگام وصل کلید ایجاد می گردد. این جرقه های اضافه ولتاژ های نا خواسته ای تولید می کنند. با اینکه فیلتر هایی برای حذف این نوسانات ولتاژ وجود دارند اما همیشه مقداری از نوسانات از این فیلتر ها عبور می کنند. بنابراین اگر قرار است پس از مدت کوتاهی دوباره کامپیوتر خود را روشن کنید بهتر است اصلاً آن را خاموش نکنید. پس برای افزایش عمر کامپیوتر خود بهتر است از روشن و خاموش کردن های بیهوده کامپیوتر خودداری کنید.

هارد دیسک در کامپیوتر ها با سرعت ۵۴۰۰ یا ۷۲۰۰ یا ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه دیسک های خود را می چرخاند. زمان روشن بودن کامپیوتر بیرینگ آن در حال سایش است همچنین هارد دیسک های امروزی قادرند ۱۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ ساعت بدون مشکل و بدون وقفه کار کنند. کامپیوتر هایی که برای سرور ها ساخته می شوند از تکنولوژی استفاده می کنند که بتوانند هفت روز هفته را به صورت شبانه روزی کار کنند. قطعات استفاده شده در کامپیوتر خانگی شما نیز برگرفته از همان کامپیوتر ها می باشند که قادرند یک دهه بکار خود ادامه دهند. پس در هنگام استفاده طولانی مدت از کامپیوترتان نگران مشکلات مکانیکی در هارد دیسکتان نباشید.

فن CPU، منبع تغذیه، حتی کارت گرافیکی مقداری برق مصرف می کنند. اما اگر از مواد ذخیره انرژی در کامپیوتر خود استفاده کنید، می توانید مصرف آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و اگر از مانیتور های قدیمی که CRT نام داشتند برای کامپیوترتان استفاده می کنید بهتر است آن را با یک مانیتور LCD تعویض کنید چرا که این مانیتور ها مانند یک بخاری برقی در تابستان هستند و انرژی بسیار زیادی را به هدر می دهند. کامپیوتر هایی که دارای برچسب انرژی هستند قادرند مانیتور یا هارددیسک را در حالت خواب قرار دهند که سبب کاهش مصرف انرژی می شود و در عین حال کار خود را انجام می دهند بدون اینکه صدمه ای به یکی از قطعات آن وارد شود. آخرین پیشنهاد ما این است اگر می خواهید کامپیوترتان را برای مدت طولانی استفاده بکنید بهتر است از یک محافظ در برابر صاعقه برای آن استفاده کنید.

برسام