اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

هیچ یک از کارت های گرافیک AMD به طور کامل از DirectX 12 پشتیبانی نمی کند

۱۳۰۰ شماره اطلاع نامه : هیچ یک از کارت های گرافیک AMD به طور کامل از DirectX 12 پشتیبانی نمی کند ۱۳۹۴/۰۳/۱۶ هیچ یک از کارت های گرافیک AMD به طور کامل از DirectX 12 پشتیبانی نمی کند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات هیچ یک از کارت های گرافیک AMD به طور کامل از DirectX 12 پشتیبانی نمی کند

هیچ یک از کارت های گرافیک AMD به طور کامل از DirectX 12 پشتیبانی نمی کند

DirectX 12 امید زیادی به بهبود گرافیک کامپیوتری و بهره وری بهتر از منابع سخت افزاری ایجاد کرده و خیلی ها خود را برای یک افزایش کارایی رایگان و بدون نیاز به ارتقای سخت افزاری آماده کرده اند. اما اکنون AMD از ناتوانی بکارگیری کامل این رابط برنامه نویسی در پردازنده های گرافیکی مبتنی بر معماری GCN این کمپانی خبر می دهد که مطمئناً برای دارندگان این کارت ها خوشایند نخواهد بود. در طرف مقابل معماری ماکسول انویدیا (سری 900) به طور کامل از DirectX 12 پشتیبانی می کند.

آقای رابرت هالوک (سرپرست فنی فروش) از کمپانی AMD در گفتگویی با وب سایت Computerbase پیرامون DirectX 12 گفته است که کارت های مبتنی بر معماری GCN قادر به پشتیبانی کامل از این رابط برنامه نویسی نیستند و سازگاری آن ها به سطح 0_12 محدود می شود. این در حالی است که معماری رقیب، ماکسول به طور کامل از سطح 1_12 پشتیبانی می کند. در حقیقت به جز معماری ماکسول انویدیا، بسیاری از محصولاتی که پشتیبانی آنها از DirectX 12 تایید شده، صرفا در سطح نرم افزاری از این استاندارد پشتیبانی می کنند و به میزان محدودی از آن بهره خواهند گرفت و نمی توان انتظار بکارگیری کامل تمامی قابلیت ها و توانایی های DirectX 12 را از همه پردازنده های گرافیکی داشت.

DirectX 12 جدیدترین رابط برنامه نویسی مایکروسافت خواهد بود و به منظور بهبود بکارگیری منابع سخت افزار در پلتفرم های مختلف طراحی شده است. این نگارش جدید از کنسول ها، تبلت ها و حتی تلفن های همراه مجهز به ویندوز 10 نیز پشتیبانی می کند. از بدو معرفی DirectX 12، سازندگان پردازنده های گرافیکی ازجمله اینتل، AMD، انویدیا و حتی کوالکام اعلام داشته اند که سخت افزارهای ساخت آنها به طور کامل از توانایی های DirectX 12 پشتیبانی خواهد کرد. با گذر زمان ما بیشتر و بیشتر از DirectX 12 می دانیم و اکنون سطوح مختلف پشتیبانی از آن مطرح شده است.

اولین چیزی که نسبت به DirectX 12 می دانیم، خلق آن به منظور کاهش بار پردازشی فرامین ترسیم گرافیکی از دوش پردازنده مرکزی یا CPU است که در بسیاری مواقع ترکیب یک پردازنده مرکزی ضعیف با پردازنده گرافیکی قوی به ایجاد گلوگاه برای کارت گرافیک منجر می شود. از این رو با DirectX 12 می توان تمامی پتانسیل ممکن پردازنده مرکزی را مورد استفاده قرار داد. از دیگر قابلیت های مهم DirectX 12 می توان به امکان دسترسی در سطح پایین به منابع سخت افزاری اشاره کرد که توسعه دهندگان را در تولید کدهایی به مراتب سریع تر و بهینه تر یاری خواهد کرد، چرا که کنترل بسیاری خوبی بر روی منابع سخت افزاری خواهند داشت.

سطح مرجع DirectX 12 یا Feature Level 11_0 با هدف بهبود کارایی و دو سطح بعدی آن به منظور بهبود گرافیکی طراحی شده است. سطوح دوم و سوم می توانند تاثیر شگرفی در بهبود بصری بازی ها داشته باشند که در سطح 0_11 وجود نخواهد داشت. AMD اخیراً تایید کرده که کارت های مبتنی بر پردازنده های گرافیکی این کمپانی در بهترین حالت از سطح 0_12 پشتیبانی می کنند. این در حالی است که پردازنده های مبتنی بر معماری ماکسول انویدیا به طور کامل از DirectX 12 و در سطح 1_12 پشتیبانی می کنند.

در همین حال آقای هالوک بر این باور است که عدم پشتیبانی در سطح 1_12 مشکلی ایجاد نخواهد کرد چرا که بهبود کارایی، مهم ترین هدف DirectX 12 بوده و در سطوح 1_11 و 0_12 جای گرفته و اغلب بازی ها سطح 1_12 را بکار نخواهند گرفت. به نظر می رسد که با عرضه ویندوز 10 و بازی های مبتنی بر DirectX 12، فروش کارت های AMD تحت تاثیر عدم پشتیبانی کامل از این رابط برنامه نوسی قرار گیرد و همزمان برگ برنده دیگری برای انویدیا باشد. در زیر لیست سطوح پشتیبانی پردازنده های گرافیکی مختلف AMD آمده است.

شهر سخت افزار