اخبار و مقالات :: لپ تاپ و اولترابوک

OS X El Capitan معرفی شد

۱۳۱۴ شماره اطلاع نامه : OS X El Capitan معرفی شد ۱۳۹۴/۰۳/۲۰ OS X El Capitan معرفی شد لپ تاپ و اولترابوک :: اخبار و مقالات OS X El Capitan معرفی شد

OS X El Capitan معرفی شد

طی بیست و ششمین کنفرانس جهانی توسعه دهندگان (WWDC)، اپل رسماً از جدیدترین نسخه سیستم عامل Mac OS پرده برداشت که در ادامه به معرفی قابلیت های جدید و تغییرات این نسخه از Mac OS می پردازیم.

آقای Craig Federighi مدیر بخش سیستم عامل اپل اظهار داشت که 55% کاربران مک هم اکنون از نسخه Yosemite استفاده می کنند که چنین میزان استقبالی از آخرین نسخه یک سیستم عامل بی نظیر است. منظور وی نفوذ کند نسخه های جدید سیستم عامل ویندوز است که مستقیماً هم به ویندوز 8.1 اشاره کرد.

جدیدترین نسخه از سیستم عامل اپل OS X El Capitan نام دارد که "کاپیتان" به زبان اسپانیایی است. در نسخه جدید مک، هنگامی که لپ تاپ خود را از حالت خواب بیدار می کنید، با تکان دادن مکان نمای ماوس، نشانگر ماوس به طرز زیبایی بزرگ تر می شود. از این پس برای بوک مارک کردن یک سایت تنها کافی است که آن را به سمت چپ نوار مرورگر سافاری کشیده و رها کنید و زمانی که بر روی یک لینک الحاق شده کلیک می کنید در تب جدیدی باز می شود. از این پس در داخل خود مرورگر می توان حجم صدا را کنترل و یا بی صدا کرد، همچنین می توان صدای چند رسانه ای وب سایت های کنترل و ذخیره کرد تا در جلسات بعدی اعمال شود.

نوبت به Spotlight  رسید، می توان پنل Spotlight را تغییر اندازه داد و آن را جا به جا کرد. از این پس می توان از زبان محاوره ای و غیر رسمی برای تعامل با سیستم عامل استفاده کرد، برای نمونه ایمیلی که من از تیم کوک نادیده گرفته ام. مدیریت جدید پنجره های در حال اجرا در کنار زیبای بیشتر، ساده تر شده است. در زمینه کارایی، مک جدید بهبود های چشمگیری با خود دارد. در کنفرانس اظهار شد که برنامه ها تا 1.4 برابر سریع تر از قبل اجرا می شوند و سویچ بین برنامه ها نیز تا دو برابر سریع تر شده است. فایل های PDF نیز تا چهار برابر سریع تر نمایش داده می شوند. اپل همچنین Metal را به مک آورده، قابلیتی که برای اولین بار در سال گذشته و با iOS معرفی شده بود. این قابلیت از کتابخانه OpenGL برای رندر گرافیکی استفاده می کند و تا 40% بهره وری بالاتری دارد.

در همین باره دموی زیبای از موتور بازی Unreal Engine به نمایش در آمد که اظهار شد تا 70% نسبت به گذشته بهبود گرافیکی و کارایی با خود دارد. بازی های ویدئویی معمولاً راه خود را  به سوی سیستم عامل مک در پیش نمی گیرند اما با معرفی این قابلیت جدید می توان بیشتر از همیشه به گیمینگ در مک امیدوار بود. به لطف Metal، رندرینگ در AfterEffects به میزان باورنکردنی 8 برابری بهبود یافته است که همگی نوید توانایی گرافیکی انقلابی را در سیستم عامل مکینتاش می دهند. OS X El Capitan از امروز در دسترس توسعه دهندگان خواهد بود و نسخه نهایی آن در پاییز و به صورت ارتقای رایگان عرضه می شود.

شهر سخت افزار