اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

سامسونگ صفحه نمایشی OLED به صورت شفاف و آینه ای معرفی کرد

۱۳۱۷ شماره اطلاع نامه : سامسونگ صفحه نمایشی OLED به صورت شفاف و آینه ای معرفی کرد ۱۳۹۴/۰۳/۲۱ سامسونگ صفحه نمایشی OLED به صورت شفاف و آینه ای معرفی کرد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات سامسونگ صفحه نمایشی OLED به صورت شفاف و آینه ای معرفی کرد

سامسونگ صفحه نمایشی OLED به صورت شفاف و آینه ای معرفی کرد

حتماً در فیلم های علمی-تخیلی دیده اید که به جای نمایشگرهای فعلی، روی صفحه ای شیشه ای اطلاعات به نمایش در می آیند. حالا سامسونگ هم دست به کار شده و پنل های OLED ای تولید کرده است که هم می توانند مانند شیشه شفاف شوند و هم می توانند به صورت آینه ای درآیند. سامسونگ در نظر دارد این پنل 55 اینچی و OLED را برای استفاده به عنوان صفحه نمایش تعاملی در خرده فروشی ها عرضه کند.

سامسونگ در مورد زمان عرضه و قیمت این پنل هیچ صحبتی نکرده است اما به احتمال زیاد این نوع فناوری به اندازه کافی مقرون به صرفه است که بتوان در خانه از آن استفاده کرد. حتی شاید در آینده از این نوع پنل ها به عنوان پنجره در منازل استفاده شود. به هر حال سامسونگ معتقد است که این نوع صفحه نمایش کاربردهای خانگی و تجاری زیادی دارد.

سامسونگ برای اولین بار این پنل ها را در رویداد سالانه Retail Asia Expo 2015 که در هنگ کنگ برگزار می شود به نمایش در آورده است. بر خلاف اسم این رویداد که ظاهراً ارتباطی با فناوری ندارد اما تکنولوژی های جدید و جالبی از سوی کانن، سونی و سامسونگ در این رویداد به نمایش در آمده اند. این صفحه نماش در کنار حالت کدر شونده، با فناوری Real Sense اینتل نیز یکپارچه شده است که به این ترتیب صفحه نمایش از طریق دوربین خود می تواند حرکات را تشخیص دهد و می توان با استفاده از ژست های حرکتی آن را کنترل کرد.

علاوه بر این توسط فناوری RealSense تصویر شما روی صفحه نمایش آینه ای نشان داده می شود و می توانید به صورت مجازی لباس ها و جواهرات مختلف را امتحان کنید. سامسونگ گفته است که قصد دارد در آینده این صفحه نمایش را برای استفاده همه مردم در خرده فروشی ها عرضه کند اما این احتمال وجود دارد که سامسونگ ابتدا از این تکنولوژی به صورت آزمایشی در برنامه های تجاری استفاده کند و سپس آن را به صورت عمومی عرضه کند. درحالی که این محصول برای ورود به خانه ها هنوز کاملاً آماده نیست اما مصاحبه مطبوعاتی که در مورد این محصول در سایت سامسونگ منتشر شده است نشان می دهد که این پنل دارای مشخصات بسیار چشمگیری است.

پنل صفحه نمایش OLED آینه ای سامسونگ نسبت به LCD های آینه ای که به تعداد محدود در دسترس هستند حداقل 50 درصد بیشتر نور را بازتاب می کند و وسعت رنگ بسیار بیشتری دارد (بیش از 100 درصد در برابر حدود 70 درصد که توسط کمیته ملی سیستم تلویزیونی NTSC تعیین شده است) و همچنین کنتراست این پنل فوق العاده بالاست (بیش از 1:100,000 در برابر 1:4,000) و زمان پاسخگویی این صفحه نمایش هم نسبت به LCDهای شفاف بسیار کم است (1ms در برابر 8ms).

همچنین صفحه نمایش OLED شفاف و FullHD سامسونگ نسبت به صفحه نمایش های LCD معمولی که در بازار به فروش می رسند وسعت رنگ قابل ملاحظه ای دارد (100 درصد در برابر 70 درصد NTSC) و انتقال تصاویر به شدت افزایش یافته است (45 درصد در برابر 10 درصد) و همچنین به دلیل طیف وسیع تری از زوایای دید وضوح تصویر پنل جدید سامسونگ بسیار بهتر است. این ویژگی سبب می شود سطح شفافیت تصاویر در پنل آینه ای سامسونگ بیش از 45 درصد باشد، در حالی که میزان شفافیت پنل های LCD شفاف امروزی 10 درصد است.

این فناوری می تواند کاربردهای زیادی در مراکز تجاری، نمایندگی خودرو و هتل ها داشته باشد. علاوه بر این استفاده از این ویژگی ها در منزل می تواند کاربردی باشد. برای مثال حین مرتب کردن موهای خود می توانید از وضعیت آب و هوا آگاه شوید و همچنین ایمیل های خود را نیز چک کنید. همچنین با استفاده از این فناوری می توان پنجره هوشمند و وسایلی از این دست هم تولید کرد.

شهر سخت افزار