اخبار و مقالات :: لپ تاپ و اولترابوک

بکارگیری پردازنده رقیب در پروژه کوانتوم AMD

۱۳۴۴ شماره اطلاع نامه : بکارگیری پردازنده رقیب در پروژه کوانتوم AMD ۱۳۹۴/۰۴/۰۱ بکارگیری پردازنده رقیب در پروژه کوانتوم AMD لپ تاپ و اولترابوک :: اخبار و مقالات بکارگیری پردازنده رقیب در پروژه کوانتوم AMD

بکارگیری پردازنده رقیب در پروژه کوانتوم AMD

کمپانی AMD در نمایشگاه E3 امسال دست به معرفی پروژه ای به نام Quantum زد که یک کامپیوتر کوچک با دو پردازنده گرافیکی مبتنی بر تراشه Fiji در پیکربندی CrossFire است و نوید گیمینگ در وضوح 4K را می دهد. افرادی که به این پروژه دست یافته و قاب آن را کنار زده اند، متوجه بکارگیری پردازنده ساخت رقیب این کمپانی شده اند و خبری از بکارگیری پردازنده های ساخت خود این کمپانی نبوده است.

در ابتدا شاید تصور می شد که AMD از پردازنده ها و یا واحد های پردازشی شتاب یافته (APU) خود استفاده کند که عملاً دیدیم چنین نشد، البته بکارگیری پردازنده های FX با در نظر گرفتن مصرف و توان حرارتی بالا و چیپ ست دو گانه، شانس به مراتب کمتری داشت اما APU های این کمپانی این شانس را داشتند. در همین حال باز هم انتظار می رفت که از ماژول های حافظه تحت برند این کمپانی (ساخت albeit Patriot) در پروژه کوانتوم استفاده شود اما باز هم چنین نبود.

با بررسی صورت گرفته، مشخص شده که پروژه کوانتوم مبتنی بر پردازنده Core i7-4790K اینتل (دره شیطان) و مادربرد mini-ITX ساخت ASRock است. در همسایگی پردازنده i7-4790K، یک جفت ماژول حافظه Crucial Ballistix با ارتفاع نصف ماژول های معمولی قرار دارد که با توجه به اینکه ماژول های حافظه AMD Radeon در این ابعاد وجود ندارد، توجیه پذیر به نظر می رسد. با این حال درایو وضعیت جامد به کار رفته در پروژه کوانتوم تحت برند AMD (ساخت albeit OCZ) است.

پروژه کوانتوم از خنک کننده یکپارچه مایع ساخت Asetek بهره می گیرد که به سفارش AMD و برای این دستگاه طراحی شده است. این راهکار خنک سازی دارای رادیاتوری بزرگ (احتمالا 200 میلیمتری) و یک فن می باشد که وظیفه خنک سازی پردازنده، چیپ ست مادربرد و دو پردازنده گرافیکی با اسم رمز "Fiji" را عهده دار است.

اندازه کوانتوم در حد یک کنسول بازی است اما شباهت آن با یک کنسول بازی معمولی فقط به اندازه آن ختم می شود، چرا که یک ابر کامپیوتر کوچک خواهد بود که تا 9 برابر از کنسول پلی استیشن 4 و تا 9 برابر از کنسول ایکس باکس وان قدرت پردازشی بیشتری دارد. این دستگاه که اجزای اصلی آن توسط خنک کننده مایع، خنک سازی می شود، می تواند هر بازی را در وضوح 4K و با نرخ فریم دهی 60 فریم بر ثانیه اجرا کند.

در حالی که شاید این مسئله کمی برای طرفداران AMD نا امید کننده به نظر برسد اما با پذیرفتن این واقعیت که پردازنده های فعلی این کمپانی از نظر معماری و مصرف انرژی و پیرو آن حرارت تولید شده در وضعیت مطلوبی قرار ندارند، بکارگیری محصولات دیگر رقبا، انتخاب هوشمندانه ای برای موفقیت پروژه کوانتوم خواهد بود. دلیل این کار هر چه که باشد مطمئناً وجهه خوبی برای پردازنده های ساخت خود AMD به دنبال نخواهد داشت. Quantum با ویندوز 10 و با بکارگیری رابط برنامه نویسی DirectX 12 در سال میلادی جاری عرضه می شود.

شهر سخت افزار