اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

اینتل از ابر پردازنده ای 18 هسته ای با قابلیتی نوین پرده برداشت

۱۳۵۹ شماره اطلاع نامه : اینتل از ابر پردازنده ای 18 هسته ای با قابلیتی نوین پرده برداشت ۱۳۹۴/۰۴/۰۷ اینتل از ابر پردازنده ای 18 هسته ای با قابلیتی نوین پرده برداشت فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات اینتل از ابر پردازنده ای 18 هسته ای با قابلیتی نوین پرده برداشت

اینتل از ابر پردازنده ای 18 هسته ای با قابلیتی نوین پرده برداشت

کمپانی اینتل، به دور از هر گونه سر و صدایی دست به معرفی قدرتمندترین پردازنده سرور مبتنی بر معماری x86 خود زده است. این تراشه دارای قابلیت های منحصر بفردی از جمله تغییر پیکربندی تعداد هسته ها و فرکانس پردازشی به صورت آنی و از راه دور است که مطمئناً برای کاربری سرور بسیار مفید و موثر خواهد بود.

پردازنده Xeon E7-8895 v3 مبتی بر معماری ریز پردازنده Haswell-EX و دارای 18 هسته پردازشی فیزیکی با قابلیت Hyper-Threading می باشد که آن را به پردازنده ای با 36 هسته پردازشی مجازی تبدیل می کند. این تراشه دارای 45 مگابایت حافظه کش یا نهان و دو کنترلر حافظه دو کاناله DDR3/DDR4 با پشتیبانی از قابلیت SMB می باشد و به ازای هر هسته پردازشی می تواند تا 1536 گیگابایت حافظه RAM ارائه کند. از دیگر مشخصه های این تراشه می توان به PCI Express نسل سوم با 32 کانال ارتباطی و سه لینک QPI با سرعت 9.6 گیگاتبادل بر ثانیه (GT/s) برای ارتباط با دیگر پردازنده های سیستم اشاره کرد.

توان حرارتی این تراشه 175 وات می باشد و دارای قابلیت های مختلفی در زمینه RAS یا پایداری و ارائه سرویس می باشد. Xeon E7-8895 v3 دارای فرکانس پردازشی پایه 2.6 گیگاهرتز است که در حالت توربو حداکثر به 3.5 گیگاهرتز می رسد. مدل دیگر این پردازنده E7-8890 v3 نام دارد و فرکانس پایه و توربو آن به ترتیب 2.5 و 3.3 گیگاهرتز می باشد.

فرکانس پردازشی بالاتر تنها مزیت مدل E7-8895 v3 نیست و به گفته کمپانی اوراکل، طراحی ویژه این پردازنده این امکان را برای مشتریان آن فراهم می سازد تا هر زمانی و از راه دور، تعداد هسته های پردازشی فعال و فرکانس آن را بدون نیاز به دسترسی و تغییر فیزیکی و همچنین راه اندازی مجدد، کنترل کنند. این قابلیت هم اکنون فقط توسط سیستم Oracle Server X5 و 4 که پیش تر و در ماه میلادی جاری معرفی شده بودند، پشتیبانی می شود که به لطف نوآوری های این کمپانی در بایوس و هسته سیستم عامل ممکن شده است. بارکاری سرورها پیرو برخی فاکتورها و به ویژه زمان از روز است.

در بسیاری مواقع فعال بودن 18 هسته پردازشی فیزیکی در صدها و حتی هزاران پردازنده یک دیتا سنتر لازم نیست. در مواردی که کارایی single-thread برای پردازش های تک نخی نیاز باشد، سیستم های با تعداد هسته پردازشی کمتر و فرکانس پردازشی بیشتر، کارایی بهتری را نسبت به سیستم های با تعداد هسته های پردازشی بیشتر و فرکانس کمتر ارائه می کنند و از این رو قابلیت پیکربندی آنی این پردازنده مفید خواهد بود. در حالی که این ابر تراشه خارق العاده به نظر می رسد، هنوز مشخص نیست که اینتل آن را در اختیار دیگر سازندگان سیستم های سرور قرار دهد.

شهر سخت افزار