اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

پیش به سوی تولید تراشه با فناوری FinFET در سال 2016

۱۳۷۹ شماره اطلاع نامه : پیش به سوی تولید تراشه با فناوری FinFET در سال 2016 ۱۳۹۴/۰۴/۱۷ پیش به سوی تولید تراشه با فناوری FinFET در سال 2016 فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات پیش به سوی تولید تراشه با فناوری FinFET در سال 2016

پیش به سوی تولید تراشه با فناوری FinFET در سال 2016

کمپانی AMD چشم انداز خود برای فصل سوم از سال میلادی جاری را بروز کرده است و از فناوری ساخت 20 نانومتری به فناوری FinFET کوچ می کند. این کمپانی پیشتر اعلام کرده بود که در سال جاری محصولاتی مبتنی بر لیتوگرافی 20 نانومتری را روانه بازار خواهد کرد اما اکنون این تراشه های در دست توسعه با بکارگیری فناوری FinFET تولید می شوند.
سال گذشته شایعاتی منتشر شده بود که امسال AMD دست به تولید تراشه های مورد استفاده در کنسول های بازی با لیتوگرافی 20 نانومتری می زند، با این حال بیانیه روز گذشته AMD تایید می کند که این کمپانی از لیتوگرافی 20 نانومتری به فناوری FinFET کوچ می کند. با این حال این کمپانی تا به حال به طور خاص مشخص نکرده است که به کدام فناوری کوچ می کند. AMD عرضه چندین محصول مبتنی بر فناوری FinFET در سال 2016 را در دستور کار دارد که شامل پردازنده های رده بالای FX مبتنی بر معماری کاملاً جدید Zen می شود که تخمین زده می شود تا 40% کارایی بیشتری نسبت به نسل پیشین ارائه کند. AMD برای دست یابی به این فناوری، 33 میلیون دلار هزینه خواهد کرد.

جهش به فناوری FinFET احتمالاً بر روی پتانسیل رقابتی محصولات آتی این کمپانی اثر مثبتی خواهد گذاشت. افزون بر معماری Zen و APU های جدید، AMD از فناوری FinFET در معماری پردازنده های گرافیکی آتی خود استفاده می کند که احتمالاً به بهره وری بالاتر از انرژی و کارایی بیشتر خواهد انجامید. ترانزیستورهای FinFET سطح مقطع بزرگتری دارند که این امکان را می بخشد تا سریع تر سویچ کنند. تراشه های مبتنی بر فناوری FinFET بهره وری انرژی بالایی دارند و همزمان کوچک تر بوده و تولید آنها ارزان تر تمام می شود.
شهر سخت افزار