اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

ویندوز 10 امسال به فروش کامپیوترهای شخصی کمکی نمی‌کند

۱۳۸۰ شماره اطلاع نامه : ویندوز 10 امسال به فروش کامپیوترهای شخصی کمکی نمی‌کند ۱۳۹۴/۰۴/۱۷ ویندوز 10 امسال به فروش کامپیوترهای شخصی کمکی نمی‌کند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات ویندوز 10 امسال به فروش کامپیوترهای شخصی کمکی نمی‌کند

ویندوز 10 امسال به فروش کامپیوترهای شخصی کمکی نمی‌کند

ویندوز 10 در حدود سه هفته‌ی دیگر برای کامپیوترهای شخصی ارائه می‌شود و همه امیدوارند این نسخه از ویندوز بتواند فروش کامپیوترهای شخصی را افزایش داده و مایکروسافت همچنان پیشتاز سیستم‌ عامل کامپیوترهای شخصی باقی بماند.
اگر چه مایکروسافت با داشتن سهم 90 درصدی از این بازار، بعید به نظر می‌رسد تا دهه آینده، پیشتازی خودش را از دست بدهد، اما بر اساس گزارش جدید موسسه تحلیلی Gartner، ویندوز 10 قادر نخواهد بود تفاوت محسوسی در افزایش فروش کامپیوترهای شخصی در سال جاری ایجاد کند. در واقع حتی انتظار می‌رود ویندوز 10 میزان فروش کامپیوترهای جدید را کاهش دهد چرا که مایکروسافت به کاربرانی که از ویندوز 7 یا 8.1 استفاده می‌کنند اجازه می‌دهد به طور رایگان به ویندوز جدید آپگرید کنند.
 
بر اساس این گزارش، گارتنر انتظار دارد فروش کامپیوترهای شخصی تا پایان سال میلادی جاری به 2.5 میلیارد عدد برسد که در این صورت 1.5 درصد نسبت به سال گذشته رشد را نشان خواهد داد، اما از سوی دیگر 1.3 درصد نیز نسبت به چهار ماهه قبلی کاهش را نشان می‌دهد. گارتنر این تخمین‌ها را از آنجایی می‌زند که میزان فروش کامپیوترهای شخصی به طور ادامه داری در اروپای غربی، روسیه و ژاپن کاهش داشته است. به طور معمول تولیدکنندگان کامپیوتر وقتی یک نسخه جدید از ویندوز منشتر می‌شود به افزایش فروش فکر می‌کنند، چرا که ویندوز جدید از حداقل سخت افزار و ویژگی‌های جدیدی بهره می‌برد که معمولاً کاربران را به ارتقای سخت افزار کامپیوترشان ترغیب می‌کند.
 
اما این بار قضیه کمی متفاوت است، چرا که مایکروسافت ویندوز 10 را به طور رایگان برای کاربران فعلی ویندوز 7 و 8.1 ارائه می‌کند و از سوی دیگر، حداقل سیستم سخت افزاری مورد نیاز ویندوز جدید کاملاً دست نخورده باقی مانده است. با این حال به گفته گارتنر در سال 2016 احتمالاً با قیمت‌های جدید و سخت افزارهای بروزتر می‌توان انتظار داشت ویندوز 10 کمی به ارتقای کامپیوترها توسط کاربران کمک کند. مایکروسافت نیز معتقد است با عرضه ویندوز 10، خرید سیستم‌های جدید یا ارتقای آنها می‌تواند به کاربران کمک کند از حداکثر پتانسیل نسخه جدید ویندوز بهره‌مند شوند. برای مثال Windows Hello که ویژگی تایید هویت زیستی جدید مایکروسافت محسوب می‌شود برای استفاده نیاز به سخت افزاری جدید دارد.
شهر سخت افزار