اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

RAM چیست و چرا سرعت کامپیوتر را افزایش می دهد؟

۱۳۹۰ شماره اطلاع نامه : RAM چیست و چرا سرعت کامپیوتر را افزایش می دهد؟ ۱۳۹۴/۰۴/۲۱ RAM چیست و چرا سرعت کامپیوتر را افزایش می دهد؟ فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات RAM چیست و چرا سرعت کامپیوتر را افزایش می دهد؟

RAM چیست و چرا سرعت کامپیوتر را افزایش می دهد؟

حافظه ی تصادفی یا آنچه (Ram) خوانده می شود، حافظه ی کامپیوتر شما تلقی می شود. این جزء ذخیره سازی، اطلاعات مورد نیاز سیستم را به طور موقت و تا وقتی که سیستم روشن است بر عهده دارد. هنگامی که شما کامپیوتر را خاموش می کنید تمام اطلاعات رم از بین می رود. زمانی که دوباره سیستم را روشن می کنید سیستم عامل اطلاعات را یک بار دیگر از روی هارد درایو روی رم لود می کند.

رم را می توانیم یک آزاد راه پهناور در نظر بگیریم که بین پردازنده های کامپیوتر کشیده شده است و از دیگر اشکال ذخیره سازی مثل هارد و فلش می باشد. پردازنده این قابلیت را دارد که با سرعت بسیار زیاد به اطلاعات رم دسترسی داشته باشد. وقتی پای مقایسه ی رم و هارد دیسک به میان می آمد، این طور می گفتند که رم اغلب حافظه کوتاه مدت است و هارد دیسک بلند مدت. انجام کارهای فوری در ویندوز با استفاده از رم صورت می گیرد، که البته محدودیت هایی هم دارد. وقتی که داده های جدید تولید می شوند، داده های قدیمی باید پاک شوند. هارد دیسک محلی برای ذخیره اطلاعات دائمی ماست، درست مانند حافظه بلند مدت ما. خاطرات کوتاه مدت ما پاک می شوند، اما خاطرات بلند مدت در آن می مانند.
 

چرا به رم حافظه تصادفی می گویند؟

اطلاعات رم از هر جهتی قابل دسترسی است. نوار کاستی را تصور کنید که برای دسترسی به اطلاعات آن باید به صورت متوالی پخش کنید. باید اطلاعات رم از نقطه ای شروع شود و به صورت پی در پی مورد استفاده قرار بگیرد.


رم شبیه به چه چیزی است؟

همان طور که می دانید رم دارای ابعاد کوچکی است. میکروچیپ های کوچکی به صورت مرتب روی آن ایجاد شده است. این ماژول ها بر روی اسلات بر روی مادربورد قرار می گیرند. اگر از لحاظ بایت بخواهیم نگاهی کنیم، رم ها نسبت به هارد دیسک از حافظه کمتری برخوردار هستند. یک سیستم به طور معمول دارای ۸ گیگابایت رم است، در حالی به طور معمول ۵۰۰ گیگ و یا حتی ۱ ترابایت هارد روی همان کامپیوتر یافت می شود. البته رم را با توجه به ویژگی های ماردبورد خودتان می توانید تا حدی ارتقا دهید.


چرا رم کامپیوتر را سریع تر می کند؟

رم سرعت کامپیوتر شما را افزایش می دهد، به این خاطر که غالبا دیگر نیاز نیست پردازنده برای خواندن اطلاعات به هارد دیسک مراجعه کند. گرفتن اطلاعات از رم در حد نانو ثانیه طول می کشد که این مدت برای هارد دیسک میلی ثانیه است. مقدار رم تعداد برنامه ها یا عملیات هایی را که در یک زمان انجام می دهید محدود می کند. به طور مثال اگر حافظه رم شما کم است نمی توانید به صورت همزمان هم فوتوشاپ را باز کنید، و هم از یک مرورگر به همراه نرم افزار دیگری استفاده کنید. رم در واقع فضایی است که در دسترس برنامه قرار می دهیم تا کارش را انجام دهد. در آخر نیز بگوییم کار رم نیز تا حدودی به حافظه مجازی مرتبط است. که البته بحث حافظه مجازی پیچیده تر از رم است و وظیفه اصلی رم سرعت بخشیدن به کامپیوتر است.

برسام