اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

سرانجام ویندوز ۸٫۱ گوی سبقت را از XP ربود

۱۳۹۲ شماره اطلاع نامه : سرانجام ویندوز ۸٫۱ گوی سبقت را از XP ربود ۱۳۹۴/۰۴/۲۲ سرانجام ویندوز ۸٫۱ گوی سبقت را از XP ربود نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات سرانجام ویندوز ۸٫۱ گوی سبقت را از XP ربود

سرانجام ویندوز ۸٫۱ گوی سبقت را از XP ربود

دو سال از زمان انتشار ویندوز ۸٫۱ می گذرد و حالا در نهایت این ویندوز توانست، از ایکس پی پیشی بگیرد. اگر نگاهی به ترافیک وب در این مدت بیندازیم، اپلیکیشن WebTracker نشان می دهد که سهم ویندوز ۸٫۱، از ۱۲٫۸ درصد در ماه می به ۱۳٫۱ درصد رسیده است که در مدت مشابه سهم ایکس پی از ۱۴٫۶ درصد به ۱۱٫۹ درصد کاهش یافته است.

در صدر جدول ویندوز ۷ را مشاهده می کنیم که هنوز با داشتن سهم عمده کاربران ویندوز با افزایش سهم ۵۷٫۷ به ۶۰٫۹ سلطان بلامنازع ویندوز ها می باشد. در جایگاه پنجم پشت سیستم عامل OS X، ویندوز ۸ را می بینیم که با افزایش سهم خود از ۲٫۹ درصد به ۳٫۵ در صدر در این جایگاه قرار دارد. البته بخش عمده ای از این بالا و پایین رفتن سهم ها می تواند عادی باشد. در طول چند ماه گذشته، ویندوز ۷ و ۸٫۱ بیشتر بازار را به دست گرفته اند، این در حالی است که ویندوز ۸ و ایکس پی با نزول همراه بوده اند.

اما در این بین دلیل دیگری هم وجود دارد، با توجه به اینکه Windows 10 در ۲۹ ماه ژوئیه (۷ مرداد ماه) راه اندازی می شود، ارتقا ویندوز ۷ و ۸٫۱ به ۱۰ به صورت رایگان خواهد بود. پس کاربرانی که از نسخه های دیگر استفاده می کنند باید هزینه ی آن را بپردازند. کاربران رسمی که می خواهند به Windows 10 مهاجرت کنند، کمی باید عجله کنند چرا که وقت رو به اتمام است. ویندوز ۱۰ از ماه اکتبر گذشته به صورت یک پیش نمایش در دسترس بوده است. در ماه ژوئن شاهد این بوده ایم که سهم Windows 10 از ۰٫۱۳ درصد به ۰٫۱۶ درصد افزایش یافته است.

اما با این حرکت رایگان مایکروسافت برای مهاجرت به Windows 10 باید شاهد جهش بزرگی در این ویندوز باشیم. مایکروسافت در Windows 10 دوباره منوی استارت را طراحی کرد، چیزی مانند نسخه پیشین و ادغامی از منوی کاشی و کشویی ویندوز ۸ و ۷، که البته کاربران بسیاری هم از آن حمایت کردند. حرکت آخر مایکروسافت در ویندوز ۱۰ ارائه نرم افزاری است که وحدتی میان رایانه های شخصی، تبلت ها و گوشی های هوشمند ایجاد کند، تا در نهایت بتواند به یک اکوسیستم واحد ختم شود.

برسام