اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

فردا مایکروسافت نسخه دیگری از سیستم عامل ویندوز را بازنشسته می کند

۱۴۰۳ شماره اطلاع نامه : فردا مایکروسافت نسخه دیگری از سیستم عامل ویندوز را بازنشسته می کند ۱۳۹۴/۰۴/۲۳ فردا مایکروسافت نسخه دیگری از سیستم عامل ویندوز را بازنشسته می کند نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات فردا مایکروسافت نسخه دیگری از سیستم عامل ویندوز را بازنشسته می کند

فردا مایکروسافت نسخه دیگری از سیستم عامل ویندوز را بازنشسته می کند

ویندوز XP مرُد، این خبری بود که باعث نگرانی زیادی نسبت به امنیت یکی از رایج ترین سیستم عامل های جهان شد. با این حال همه کاربران این سیستم عامل قدیمی به نسخه های جدیدتر کوچ نکردند. فردا نوبت یکی دیگر از سیستم عامل های مایکروسافت فرا می رسد تا بازنشسته شود، اما این بار در جبهه سیستم های تجاری و سرورها، آیا بازهم سناریوی ویندوز XP تکرار می شود و کمتر کسی تن به ارتقا می دهد؟

فردا عمر ویندوز سرور 2003 به پایان می رسد و دیگر از سوی خالق آن پشتیبانی نمی شود، بنابراین فردا مایکروسافت آخرین بروزرسانی ها را برای این سیستم عامل ارائه می کند. پس از آن، مشتریانی که از این سیستم عامل استفاده می کنند، می توانند در معرض تهدید های مختلفی قرار گیرند، چرا که دیگر حفره های امنیتی برطرف نمی شود و طعمه خوبی برای خرابکاران خواهد بود.

همانند ویندوز XP، با پایان یافتن پشتیبانی رسمی، ویندوز سرور 2003 نیز پشتیبانی سفارشی می شود و کمپانی هایی که مایل به دریافت پشتیبانی بیشتر باشند، می بایست هزینه زیادی بپردازند. مقدار دقیق این هزینه ها مشخص نیست اما با ویندوز XP، این مقدار تقریبا 200 دلار به ازای هر سیستم در 12 ماه نخست پس از پایان پشتیبانی رسمی بود.
 

سناریوی ویندوز XP تکرار می شود

جای تعجب نیست که هنوز دنیا برای کنار گذاشتن کامل ویندوز سرور 2003 آمادگی کافی را نداشته باشد، طبق پژوهشی که توسط کمپانی Dell صورت گرفته است، فردا و با پایان پشتیبانی از این سیستم عامل، حداقل 20% سرورهای استرالیا و نیوزیلند کماکان از ویندوز سرور 2003 استفاده می کنند و پس از پایان مدت پشتیبانی از آن، مشتریان در موقعیتی قرار می گیرد که بدون دریافت هیچ گونه پشتیبانی از سوی مایکروسافت، به استفاده از آن ادامه می دهند و با تهدید های مختلفی از جمله افشای اطلاعات مواجه خواهند بود.

23% از شرکت کنندگان در این پژوهش اظهار داشته اند که مطلقاً هیچ دلیلی برای ارتقا به نسخه های جدیدتر ندارد، 40% از شرکت کنندگان نیز استفاده از ویندوز سرور 2003 را به پشتیبانی نکردن برنامه های مورد استفاده آنها از سوی نسخه های جدیدتری این سیستم عامل خوانده اند. در همین حال 29% نیز دلیل اصلی امتناع از ارتقا را هزینه های بالا دانسته اند.

شهر سخت افزار