اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

روند توسعه و پیشرفت پردازنده ها کُند می شود

۱۴۱۰ شماره اطلاع نامه : روند توسعه و پیشرفت پردازنده ها کُند می شود ۱۳۹۴/۰۴/۲۵ روند توسعه و پیشرفت پردازنده ها کُند می شود فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات روند توسعه و پیشرفت پردازنده ها کُند می شود

روند توسعه و پیشرفت پردازنده ها کُند می شود

بنیان گذار کمپانی اینتل، آقای گوردون مور قاعده ای تجربی را تعریف کرده است که به استناد آن تقریباً هر دو سال یک بار تعداد ترانزیستورهای بکار رفته در تراشه ها دو برابر و هم زمان لیتوگرافی نیز نصف می شود. با این حال قانون مور خود محدودیت هایی را در بکارگیری سیلیکون در تراشه ها مطرح می کند و اکنون به وضوح توسعه تراشه های جدید اینتل را با مشکل مواجه کرده است و شاهد کند شدن رویه پیشین "هر دو سال یک معماری و یک لیتوگرافی جدید" هستیم.

به منظور رعایت قانون مور، اینتل استراتژی را در توسعه محصولات خود اتخاذ کرده است که از آن به عنوان "تیک-تاک" یاد می شود. این استراژی را به عنوان شمارنده ای در نظر بگیرید که برنامه های اینتل را از نظر زمانی تعیین می کند. هر "تیک" به عنوان ظهور یک معماری ریز پردازنده جدید تلقی می شود و هر "تاک" نشان از کوچک تر شدن فناوری ساخت یا لیتوگرافی محصولات این کمپانی است. به طور معمول هر سال شاهد رخ دادن یکی از این دو هستیم. با این حال در محصولات اخیر این کمپانی این نظم دقیق بهم خورده است و مدیر عامل اینتل به 2.5 سال به ازای هر "تیک-تاک" اشاره کرده است.

Penryn اولین معماری ریز پردازنده مبتنی بر لیتوگرافی 45 نانومتری اینتل بود که دو معماری جدیدتر Conroe و Nehalem نیز مبتنی بر همین فناوری ساخت ارائه شدند. Westmere اولین معماری 32 نانومتری و Sandy Bridge نیز گونه جدیدتر آن بود. معماری Ivy Bridge با بکارگیری لیتوگرافی 22 نانومتری عرضه شد، سپس Haswell نیز با همین فناوری 22 نانومتری تولید شد. نوبت 14 نانومتر فرا رسید و شاهد ظهور Broadwell با حدود 6 ماه تاخیر بودیم که هم زمان نوبت Skylake نیز فرا رسید. توسعه Broadwell بیش از آنچه که تصور می شد به طول انجامید که به دلیل مشکلات پیش رو در بکار گیری خط تولید 14 نانومتری بود.

اینتل برای پر کردن این خلاً مابین اواسط 2014 تا 2015؛ معماری Haswell Refresh را عرضه کرد تا تقاضا برای محصولات جدید بی پاسخ نماند. با این حال Haswell Refresh معماری جدیدی نبود و به مقدار نسبتاً ناچیزی نسبت به نسل پیشین بهبود کارایی را با خود داشت. بر هم خوردن زمان بندی Broadwell کار دست اینتل داد و این کمپانی به ناچار با وقفه ای بسیار کوتاه معماری Skylake را عرضه می کند که عملاً حق حیات را از Broadwell  می گیرد. اینتل خود به خوبی از این مشکل آگاه بود و تنها دو پردازنده مبتنی بر معماری Broadwell ارائه کرد که جهش کارایی قابل توجهی نسبت Haswell Refresh با خود نداشتند. بنابراین وظیفه جانشینی Haswell Refresh عملاً بر عهدهSkylake است.

همان طور که در ابتدای متن اشاره کردیم، با گذر از فناوری 10 نانومتری، سیلیکون به تنهایی جوابگو نیست و باید به دنبال جایگزینی برای آن بود که فرایند توسعه را طولانی می کند و به گفته مدیر عامل اینتل، این احتمال وجود دارد که توسعه محصولات آتی این کمپانی بیش از همیشه به طول بیانجامد. بنابراین احتمالاً تا پیش از سال 2017 شاهد ورود Cannonlake نباشیم و اینتل از زمان بندی خود عقب بماند. مدیر عامل اینتل اذعان داشته این اولین باری نیست که با قانون مور به مشکل بر می خورند و البته این قانون به قوت خود فعلاً باقی خواهد بود. برای رهایی از محدویت های قانون مور می بایست برای سیلیکون جایگزینی یافت شود که برای اولین بار در جهان IBM موفق به تولید تراشه هایی با فناوری ساخت 7 نانومتر شد.

شهر سخت افزار