اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

کارت گرافیک کوچک و قدرتمند AMD Radeon R9 Nano

۱۴۱۹ شماره اطلاع نامه : کارت گرافیک کوچک و قدرتمند AMD Radeon R9 Nano ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ کارت گرافیک کوچک و قدرتمند AMD Radeon R9 Nano فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات کارت گرافیک کوچک و قدرتمند AMD Radeon R9 Nano

کارت گرافیک کوچک و قدرتمند AMD Radeon R9 Nano

پردازنده های گرافیکی سری AMD Radeon R9 Fury مبتنی بر تراشه ای با اسم رمز Fiji هستند که 4 گیگابایت حافظه HBM با رابط عریض 4096 بیتی با خود دارد. پرچمدار این سری R9 Fury X؛ برای خنک سازی به خنک کننده مایع متکی است، مدل ضعیف تر آن R9 Fury نیز خنک کننده بادی قدرتمندی را می طلبد. AMD مدل دیگری به نام Radeon R9 Nano را نیز معرفی کرده است که یک کارت گرافیک کوچک و قدرتمند مبتنی بر همین تراشه می باشد.

AMD Radeon R9 Nano نیز مبتنی بر تراشه Fiji بوده و از 4 گیگابایت حافظه HBM با پهنای باند حافظه عظیم 512 گیگابایت بر ثانیه برخوردار است. با این حال Radeon R9 Nano بر خلاف برداران بزرگتر خود که تنومند و فضا گیر هستند و به خنک کننده های بزرگی نیاز دارند، تنها 19 سانتی متر طول داشته و خنک کننده کوچکی قادر به خنک سازی آن است. به گفته خود AMD، این کارت گرافیک به ازای هر وات انرژی مصرفی، دو برابر Radeon 290X کارایی بیشتری ارائه می کند که اگر این ادعا درست باشد، R9 Nano قدرتمندترین کارت گرافیک جهان در فرم فاکتور mITX خواهد بود.

AMD طی کنفرانس مالی فصلی خود تایید کرده است که Radeon R9 Nano سومین محصول مبتنی بر پردازنده گرافیکی Fiji با بکارگیری حافظه های HBM خواهد بود و طی ماه میلادی آگوست رونمایی می شود. جزئیات بیشتری از R9 Nano در دست نیست اما مطمئناً مبتنی بر گونه تقلیل یافته ای از تراشه Fiji بوده و کارایی ضعیف تری نسبت به R9 Fury و R9 Fury X ارائه می کند. طبق جزئیات ارائه شده، توان حرارتی این تراشه 175 وات است که توان مورد نیاز آن از طریق یک کانکتور 8 پینی تامین می شود.

تراشه Fiji مبتنی بر نسل سوم از معماری پردازنده گرافیکی GCN 1.2 می باشد اما به طرز حیرت انگیزی تعداد خارق العاده 4096 واحد سایه زنی در دل آن جای گرفته است. فرکانس پایه پردازنده 1050 مگاهرتز می باشد و 4 گیگابایت حافظه HBM یا حافظه با پهنای باند بالا آن را همراهی می کند. در نگاه نخست و در مقایسه با کارت 12 گیگابایتی تایتان ایکس انویدیا شاید این 4 گیگابایت مقدار ناچیزی به نظر برسد اما به لطف فناوری HBM، این 4 گیگابایت که رابط حافظه 4096 بیتی خود باز هم شگفت آور است می تواند پهنای باند حافظه عظیم 512 گیگابایت بر ثانیه را ارائه کند.

این تراشه که بزرگ ترین تراشه ساخت AMD از نظر اندازه است، تعداد 64 واحد پردازشی دارد که هر واحد آن از 64 واحد سایه زنی تشکیل شده است. از دیگر مشخصه های هیجان انگیز این تراشه می توان به 64 واحد ROP و 256 واحد TMU یا آدرس دهی بافت اشاره کرد. برخورداری از چنین مشخصات به وجد آورنده ای به قدرت محاسباتی 8.6 ترافالاپس انجامیده است. حافظه ویدئویی این پردازنده گرافیکی از 4 تراشه 1 گیگابایتی با فرکانس 1 گیگاهرتز که پشته سازی شده اند تشکیل شده است.

شهر سخت افزار