اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

ویندوز 10 به مدت 10 سال بروزرسانی می شود، پایان ویندوز 7 در سال 2020

۱۴۲۵ شماره اطلاع نامه : ویندوز 10 به مدت 10 سال بروزرسانی می شود، پایان ویندوز 7 در سال 2020 ۱۳۹۴/۰۴/۲۸ ویندوز 10 به مدت 10 سال بروزرسانی می شود، پایان ویندوز 7 در سال 2020 نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات ویندوز 10 به مدت 10 سال بروزرسانی می شود، پایان ویندوز 7 در سال 2020

ویندوز 10 به مدت 10 سال بروزرسانی می شود، پایان ویندوز 7 در سال 2020

ویندوز 10 در روز 7 مرداد رونمایی می شود و ارتقا برای دارندگان نسخه های معتبر ویندوز 7 و 8.1 رایگان خواهد بود. احتمالاً می دانید که ویندوز 10 آخرین نسخه از سیستم عامل ویندوز خواهد بود و برای مدت ها بروزرسانی می شود. برای اولین بار مایکروسافت خود به تشریح مدت زمان پشتیبانی از ویندوز 10 پرداخته است.

زمانی که مایکروسافت خبر از رایگان بودن این سیستم عامل داد، هم زمان به "مدت زمان پشتیبانی از دستگاه در طول حیات آن" اشاره کرد که ابهامات زیادی با خود دارد، از آنجایی که ویندوز 10 به عنوان یک سرویس همواره بروزرسانی می شود و قابلیت ها و تغییرات جدیدی نیز ارائه می شود، کاربر تا چه مدتی از پشتیبانی بر خوردار می شود؟ مطمئناً نمی تواند ابدی باشد! پیش تر مایکروسافت در نشستی با سرمایه گذاران این کمپانی به تشریح این  مسئله پرداخته و از "مدت زمان پشتیبانی از دستگاه" یا دوره حیات آن یاد کرده است.

با اینکه مایکروسافت از نحوه تعیین مدت زمان پشتیبانی از وسائل مختلف هنوز جزئیاتی ارائه نکرده است، اما این کمپانی با بروزرسانی فکت شیت (گزارش برگ) چرخه حیات ویندوز 10؛ از پشتیبانی این سیستم عامل تا سال 2025 پرده برداشته است. همانند نسخه های پیشین سیستم عامل ویندوز، ویندوز 10 نیز از دو فاز پشتیبانی در دوره حیات خود برخوردار خواهد بود؛ پایان فاز اصلی و آغاز فاز پشتیبانی گسترش یافته. فاز نخست در روز 22 اکتبر سال 2020 میلادی و فاز آخر در 14 اکتبر سال 2025 پایان می یابد، به عبارتی ویندوز 10 جمعاً به مدت 10 سال بروزرسانی می شود. طی فاز نخست یا اصلی که از زمان عرضه رسمی 5 سال به طول می انجامد؛ مایکروسافت بروزرسانی ها و قابلیت های جدیدی را ارائه می کند. در فاز آخر یا گسترش یافته؛ پشتیبانی تنها به رفع مشکلات امنیتی محدود می شود و خبری از قابلیت های جدید نخواهد بود.
 

پشتیبانی از ویندوز 7 سال 2020 خاتمه می یابد

مدیر عامل مایکروسافت آقای ساتیا نادلا پیش تر تشریح کرده بود که اولیت اصلی این کمپانی برای ویندوز 10، ارتقای کاربران ویندوز 7 به این سیستم عامل جدید است، به ویژه از آنجایی که بیش از 50 درصد کامیپوتر های جهان مبتنی بر ویندوز 7 هستند، به عبارتی از هر دو کامپیوتر، بیش از یکی از آنها به ویندوز 7 مجهز است. هم اکنون فاز نخست از پشتیبانی ویندوز 7 در 13 ژانویه سال میلادی جاری به پایان رسیده است و این سیستم عامل در فاز پشتیبانی گسترش یافته به سر می برد که آن نیز در روز 14 ژانویه سال 2020 میلادی به اتمام می رسد.

بنابراین ویندوز 10 به مدت 5 سال پس از بازنشستگی ویندوز 7 پشتیبانی می شود و فرصت و گزینه مناسبی برای ارتقای کاربران ویندوز 7 به نسخه جدیدتر سیستم عامل ویندوز خواهد بود. به وضوح مایکروسافت با ارائه بروزرسانی های بیشتری، طول عمر ویندوز 10 را چند سال دیگر افزایش می دهد، با این حال جالب خواهد بود که بفهمیم آیا مایکروسافت یک بار دیگری با مشکل ویندوز XP مواجه می شود و کاربران زیادی به ارتقا تن نخواهند داد یا خیر.

شهر سخت افزار