اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

AMD رسماً سال 2016 با دستانی پر به نبرد اینتل می رود

۱۴۲۷ شماره اطلاع نامه : AMD رسماً سال 2016 با دستانی پر به نبرد اینتل می رود ۱۳۹۴/۰۴/۲۸ AMD رسماً سال 2016 با دستانی پر به نبرد اینتل می رود فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات AMD رسماً سال 2016 با دستانی پر به نبرد اینتل می رود

AMD رسماً سال 2016 با دستانی پر به نبرد اینتل می رود

مدیرعامل AMD، خانم لیزا سو روز گذشته طی کنفرانس مالی فصلی این کمپانی خبر آماده شدن طراحی چند محصول مبتنی بر فناوری FinFET را داد. وی تاکید کرده است که فناوری FinFET به شدت برای این کمپانی در سال 2016 اهمیت خواهد داشت و محصولات مختلفی را در بر می گیرد.

خانم سو همچنین بر روی اهمیت طراحی و معماری خوب تاکید کرده است، چیزی که طی سال های اخیر کاملاً عملکرد ضعیفی در آن داشته است. بکارگیری فناوری ساخت برتر مطمئناً از حیث رقابتی مهم خواهد بود اما صرفاً می تواند یک ابزار برای دست یابی به موفقیت باشد. بنابراین بیش از هر چیزی این مهندسین AMD هستند که باید با این فناوری ساخت جدید دست به نوآوری ها و ساخت محصولاتی با پتانسیل رقابت بالا بزنند، چرا که بکارگیری فناوری های نوین خود به تنهایی نمی تواند عامل موفقیت باشد.

به دلیل مسائل رقابتی کاملاً مشهود، خانم لیزا از محصولات مبتنی بر فناوری FinFET اسمی نبرد. با این حال وی تایید کرد که نسل آتی پردازنده های این کمپانی با اسم رمز Zen و همچنین پردازنده های گرافیکی آتی با اسم رمز جزایر قطبی هر دو مبتنی بر فناوری FinFET خواهند بود که سال آینده روانه بازار می شوند. ترانزیستورهای FinFET سطح مقطع بزرگتری دارند که این امکان را می بخشد تا سریع تر سویچ کنند. تراشه های مبتنی بر فناوری FinFET بهره وری انرژی بالایی دارند و همزمان کوچک تر بوده و تولید آنها ارزان تر تمام می شود.

پیش تر خبر از کند شدن آهنگ توسعه محصولات اینتل دادیم که این کمپانی را ناچار به تعویق انداختن معماری Cannonlake به سال 2017 کرده است و در سال 2016 شاهد عرضه Kaby Lake از سوی اینتل خواهیم بود. این تغییرات در برنامه های اینتل به ایجاد رقابتی بسیار دیدنی مبدل می شود و برای اولین بار طی یک دهه اخیر، AMD و اینتل هم زمان فناوری ساخت یکسانی را بکار می گیرند، پیش تر همواره اینتل در این زمینه پیشتاز بوده است. سال 2016 باید خود را برای پردازنده های Zen مبتنی بر فناوری FinFET کمپانی AMD و همچنین پردازنده های Kaby Lake اینتل آماده کنیم.

AMD نسبت به توانایی معماری Zen حتی بدون در نظر گرفتن فناوری ساخت نیز برای رقابت با اینتل بسیار مطمئن است. معماری آتی AMD مبتنی بر سوکت پردازنده جدید AM4 خواهد بود و از ماژول های حافظه DDR4 پشتیبانی می کند. در خبر های پیشین آمده بود که پردازنده های Zen FX دارای تعداد بالایی هسته پردازشی با قابلیت هسته های مجازی و تا 40% تعداد دستور قابل اجرا به ازای هر سیکل پردازشی نسبت به نسل فعلی خواهند بود. از این رو می توان سرانجام به رقابتی نزدیک امیدوار بود.

از آنجایی که پردازنده های Zen از همان فناوری ساخت رقیب برخوردار هستند، می توانند پتانسیل لازم برای رقابت با Kaby Lake اینتل را داشته باشند. اینتل همواره پردازنده های قدرتمند و دارای تعداد بالای هسته های پردازشی را به پلتفرم های گران قیمت تر نظیر LGA2011-3 محدود می کند که سال آینده نیز به معماری Broadwell-E محدود می شود. اما در طرف مقابل AMD استراتژی متفاوتی را پیش می گیرد و معماری Zen دارای تعداد بالایی هسته پردازشی فیزیکی خواهد بود که اگر به اندازه کافی بهینه، کم مصرف و خنک باشند، می تواند رقیبی جدی برای پلتفرم LGA2011-3 باشد. طی چند سال اخیر بازار پردازنده های دسکتاپ همواره در تصاحب اینتل بوده است و با ورود محصولات دارای پتانسیل لازم برای رقابت از سوی AMD، می توان به متعادل تر شدن بازار به نفع مصرف کنندگان امیدوار بود.

شهر سخت افزار