اخبار و مقالات :: لپ تاپ و اولترابوک

۵ باوراشتباه رایج درباره‌ی باتری لپ‌تاپ

۱۴۲۸ شماره اطلاع نامه : ۵ باوراشتباه رایج درباره‌ی باتری لپ‌تاپ ۱۳۹۴/۰۴/۲۹ ۵ باوراشتباه رایج درباره‌ی باتری لپ‌تاپ لپ تاپ و اولترابوک :: اخبار و مقالات ۵ باوراشتباه رایج درباره‌ی باتری لپ‌تاپ

۵ باوراشتباه رایج درباره‌ی باتری لپ‌تاپ

توجه به طول عمر باتری یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب لپ‌تاپ است. هیچ‌کس دستگاهی نمی‌خواهد که با چند ساعت گشت و گذار در وب و پخش فیلم، با باتری خالی مواجه شود. اما به راستی چگونه با این مشکل دست به گریبان نشویم؟

در این مطلب، تعدادی از رایج‌ترین باورهای اشتباه درباره‌ی افزایش مدت شارژ دهی باتری لپ‌تاپ و ماندگاری آن، به‌ علاوه‌ی نکاتی در مورد مراقبت از باتری برای استفاده‌ی متمادی از آن را بیان می‌کنیم.
 

۱. صحت ادعای سازندگان، در مورد مدت شارژدهی باتری

بیشتر سازندگان، ادعای طول عمر بالای شارژدهی را داشته و لپ‌تاپ‌های خود را با این ادعاهای به نظر مشکوک به بازار فروش عرضه می‌کنند. آزمایش‌ها و بررسی‌های انجام گرفته، مشکوک بودن این ادعاها را تصریح می‌کند. کارشناسان، اغلب به دنبال ادعاهای این چنینی رفته و صحت ماجرا را در آزمایشگاه بررسی می‌کنند. اخیرا لپ‌تاپی ادعای شارژدهی ۸ ساعته را کرده بود. امّا با کمتر از ۵ ساعت وبگردی با اتصال وای‌فای، شارژ آن خالی شد.


۲. جدا کردن شارژر، پس از شارژ کامل باتری

به طور خلاصه، نیازی به انجام این کار نیست. باتری‌های لپ‌تاپ پس از پر شدن، فرآیند شارژ را متوقف می‌کنند. فناوری مورد استفاده در باتری‌های امروزی بسیار هوشمندانه‌تر از قبل عمل می‌کند. در مقایسه با ۱۰ سال پیش، هم‌ اکنون می‌توانید با اطمینان کامل باتری در حال شارژ را به حال خود رها کنید. جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، زیرا باتری دستگاه به‌خوبی هوای خودش را دارد.


۳. تخلیه‌ی کامل باتری، قبل‌ از شارژ مجدد

این مورد هم، به هیچ‌وجه صحت ندارد. این باور اشتباه، تحت‌تاثیر تکنولوژی‌های قدیمی باتری که دوام کمی هم داشت به وجود آمده است. اگر از لپ‌تاپ استفاده‌ی خانگی می‌کنید، بهتر است به شارژر متصل باشد. در این حالت با قرار دادن تنظیمات باتری بر روی high performance، سطح بالایی از عملکرد دستگاه را تجربه خواهید کرد.


۴. جایگزینی بی‌دردسر باتری قدیمی لپ‌تاپ

مدت زمان شارژدهی باتری دستگاه، طبیعتا به مرور زمان کوتاه و کوتاه‌تر خواهد شد. از این‌ رو پس از گذشت چند سال، نیازمند جایگزین کردن باتری جدیدی خواهید بود. جدای از هزینه‌ی تعویض باتری، این کار همیشه عملی نبوده یا با دردسرهایی همراه است. برای نمونه، اولترابوک‌ها معمولا همراه با باتری غیرقابل تعویض عرضه می‌شوند. به همین خاطر، اجازه‌ی تعویض عادی باتری را از کاربر سلب می‌کنند.


۵. کارکرد شارژدهی باتری طبق تعهد سازنده

نمی‌توان گفت که باوری کاملاً اشتباه است. امّا این ادعا صرفاّ به دوام باتری زیر شرایط محیطی بسیار ویژه اشاره می‌کند. در این میان، ممکن است برخی از سازندگان ادعای نسبتاّ صحیحی را داشته باشند، یا ممکن است ادعای شارژدهی هفتگی و حتی یک ماهه را هم در برخی از اولترابوک‌ها ببینید. برخی لپ‌تاپ‌ها مدعی شارژدهی ۵۰ روزه‌ی باتری در حالت Standby هستند. اگر چه، می‌توان انتظار شارژدهی طولانی مدّتی را در حالت Sleep دستگاه داشت، اما نه تا این حد.

به‌ طور معمول مدت زمان شارژدهی ادعا شده، در نتیجه‌ی ارزیابی باتری دستگاه تحت شرایط محیطی ویژه‌ای به دست می‌آید، که کمی شک بر انگیز است. مدّت زمان‌های ادعا شده بایستی میزان دوام شارژدهی باتری را در موقعیّت زندگی واقعی به کاربران و خریداران نشان دهد.
 

زومیت