اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

انویدیا مشغول ساخت دو پردازنده گرافیکی با بکارگیری تراشه های HBM2 است

۱۴۳۷ شماره اطلاع نامه : انویدیا مشغول ساخت دو پردازنده گرافیکی با بکارگیری تراشه های HBM2 است ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ انویدیا مشغول ساخت دو پردازنده گرافیکی با بکارگیری تراشه های HBM2 است فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات انویدیا مشغول ساخت دو پردازنده گرافیکی با بکارگیری تراشه های HBM2 است

انویدیا مشغول ساخت دو پردازنده گرافیکی با بکارگیری تراشه های HBM2 است

از مدت ها قبل می دانیم که انویدیا در نسل آتی پردازنده گرافیکی خود، تراشه های حافظه با پهنای باند بالا یا به اختصار HBM را به خدمت می گیرد. طبق برخی شایعات، تراشه آتی انویدیا با اسم رمز GP100، دارای بین 4500 تا 6000 واحد سایه زنی یا هسته CUDA در کنار نسل دوم از تراشه های حافظه HBM خواهد بود. این پردازنده ها مبتنی بر معماری جدید پاسکال و لیتوگرافی 16 نانومتری بوده و در سال 2016 از راه می رسند.

آخرین شایعات خبر از دو کارت گرافیک، یکی برای مصرف کنندگان خانگی (گیمرها) و دیگری کاربری های سرور و ایستگاه های کاری می دهند که البته یک گمانه زنی و کلی گویی بر اساس استراتژی های پیشین است. پردازنده گرافیکی نخست که کاربران خانگی را هدف می گیرد، دارای 4 تراشه HBM2 به صورت پشته سازی شده و پردازنده گرافیکی دوم که برای کاربری های تجاری طراحی می شود، دارای 8 تراشه HBM2 پشته سازی شده است.

از این رو می توان انتظار کارت گرافیک هایی با 32 گیگابایت حافظه ویدئویی و با پهنای باند حافظه بسیار عظیمی را داشت. هنوز نحوه نام گذاری محصولات آتی انویدیا مشخص نیست اما انتظار می رود که به منظور تمایز هرچه بهتر با محصولات فعلی، انویدیا سراغ سری 1000 نظیر 1080 برود. AMD نیز با بکار گیری تراشه های HBM، هم اکنون نام گذاری در قالب سری جدید Fury را مورد استفاده قرار داده است.

برای اولین بار در صنعت کارت های گرافیک؛ AMD نسل نخست از تراشه های HBM را در محصولات سری Fury خود به خدمت گرفت که به پهنای باند حافظه 512 گیگابایت بر ثانیه انجامید. انویدیا از بکارگیری نسل نخست این فناوری چشم پوشی کرد و بکارگیری آن را به نسل دوم و با معماری پردازنده گرافیکی پاسکال موکول کرده است. نسل دوم از تراشه های HBM بسیار کارآمدتر از نسل نخست هستند و می توان به جهشی عظیم در قدرت و کارایی کارت های گرافیک امیدوارم بود. پیش تر مدیر عامل انویدیا آقای جن سون هوانگ وعده افزایش کارایی 10 برابری را نسبت به معماری ماکسول در سری 900 با معماری جدید پاسکال داده بود.

شهر سخت افزار