اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

ایسوس از مادربردهای سری ROG Z170 Maximus VIII پرده برداشت

۱۴۵۱ شماره اطلاع نامه : ایسوس از مادربردهای سری ROG Z170 Maximus VIII پرده برداشت ۱۳۹۴/۰۵/۰۴ ایسوس از مادربردهای سری ROG Z170 Maximus VIII پرده برداشت فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات ایسوس از مادربردهای سری ROG Z170 Maximus VIII پرده برداشت

ایسوس از مادربردهای سری ROG Z170 Maximus VIII پرده برداشت

سرانجام کمپانی تایوانی ایسوس از مادربردهای سری ROG Z170 خود پرده برداشت که طراحی جدیدی را در کنار پشتیبانی کامل از نسل ششم پردازنده های Core اینتل به نمایش می گذارند. مادربردهای سری ROG Z170 به برند جمهوری خلق گیمرهای ایسوس یا ROG تعلق دارند و برای خوره های گیمینگ و آنهایی که خواهان بیشترین کارایی نسبت به هزینه هستند، ساخته شده اند.

ایسوس چندین مادربرد مبتنی بر چیپ ست های سری 100 معرفی خواهد کرد اما در این خبر به طور خاص به چهار مدل از آنها می پردازیم. هر چهار مادربرد مورد بحث مبتنی بر چیپ ست Z170 بوده و از پردازنده های Skylake پشتیبانی می کنند. اما آنچه این چهار مادربرد را متمایز می کند؛ یدک کشیدن برند ROG است. در حقیقت هشت گونه از سری ROG Maximus و بطور خاص MAXIMUS VIII را پیش روی خود داریم.

با پرچمدار این سری ROG Maximus VIII Extreme شروع می کنیم، طراحی این برد کاملاً از رنگ بندی نقره ای و سرخ برخوردار است بر روی برد PCB مشکی بخوبی خودنمایی می کند. این مادربرد دارای سوکت LGA 1151 بوده و توان مورد نیاز آن از ترکیب یک کانکتور 8 پینی و یک 4 پینی تامین می شود. ایسوس مدار تغذیه DIGI+ VRM انحصاری خود با 12 فاز رگولاتور ولتاژ را به خدمت گرفته است که توسط حرارت گیر بزرگی پوشانده شده است. به منظور پایداری هر چه بیشتر تحت اورکلاکینگ، حرارت گیر مدار تغذیه توسط لوله ناقل حرارت به دیگر حرارت گیر ها متصل شده است. توان مورد نیاز برد از طریق یک کانکتور 24 پینی ATX تامین می شود. چهار شکاف حافظه DDR4 حداکثر می توانند از 64 گیگابایت حافظه رم با فرکانس 3400 مگاهرتز (اورکلاک) پشتیبانی کنند. بر روی برد دکمه ها و سویچ های فیزیکی متعددی برای کنترل بهتر بر روی فرایند اورکلاکینگ، تعبیه شده است.

شکاف های توسعه از چهار PCI-e 3.0 x16، دو PCI-e 3.0 x1 و یک M.2 NGF تشکیل می شود. به منظور توان رسانی هر چه بهتر به شکاف های توسعه؛ یک کانکتور PEG نیز تعبیه شده است که توان بیشتری را در اختیار کارت های گرافیک قدرتمند امروزی و به ویژه تحت پیکربندی چندگانه می گذارد. پشت حرارت گیر اصلی برد یک تراشه کنترلر PLX نیز گنجانده شده است که تعداد خطوط ارتباطی شکاف های توسعه را افزایش داده است. درگاه وسائل ذخیره سازی از هشت SATA III 6 GB/s، شش SATA Express و یک U.2 SSD تشکیل شده است که می توان از طریق آن درایوهای وضعیت جامد NVMe را با کانکتور Mini-SAS به خدمت گرفت. از دیگر قابلیت های این برد می توان به بایوس دوگانه، سیستم صوتی SupremeFX و زره بزرگی اشاره کرد که درگاه های ورودی-خروجی را پوشش می دهد.

ROG Maximus VIII Hero گونه تقلیل یافته ای از Maximus VIII Extreme است که همان رنگبندی و زره پرچمدار این سری را با خود دارد. سوکت LGA 1151 توان مورد نیاز خود را از یک کانکتور 8 پینی می گیرد. توان پردازنده از طریق مدار تغذیه DIGI+ VRM با 10 فاز رگولاتور ولتاژ تامین می شود. این برد نیز دارای چهار شکافه حافظه رم بوده و حداکثر می تواند 64 گیگابایت حافظه رم را ارائه کند. ROG Maximus VIII Gene مادربردی از سری ROG در فرم فاکتور Micro-ATX است. این مادربرد از نظر اندازه کوچک بوده اما امکانات و قابلیت های زیادی با خود دارد. سوکت LGA 1151 توان مورد نیاز خود را از یک کانکتور 8 پینی می گیرد.

توان پردازنده از طریق مدار تغذیه DIGI+ VRM با 10 فاز رگولاتور ولتاژ تامین می شود و اجزای با کیفیتی نظیر خازن های بلک ساخته شده است و لوله های ناقل حرارت نیز در خنک سازی آن نقش کلیدی ایفا می کنند. چهار شکاف DDR4 می توانند حداکثر 64 گیگابایت حافظه را فراهم سازند. بر روی برد تعدادی کلید و سویچ اورکلاکینگ و یک نمایشگر LED به منظور عیب یابی تعبیه شده است. شکاف های توسعه این مادربرد از دو PCI-e 3.0 x16 و یک PCI-e 3.0 x4 در کنار یک M.2 تشکیل شده است.

ROG Maximus VIII Ranger ابتدایی ترین مدل از این سری است. مدار تغذیه 10 فازی توان خود را از یک کانکتور 8 پینی می گیرد. این مادربرد دارای دو حرارت گیر برای خنک سازی مدار تغذیه است و از طریق یک لوله ناقل حرارت به یک دیگر وصل شده اند. همانند دیگر مدل های این سری و به طور خاص مبتنی بر چیپ سد Z170، این برد نیز دارای چهار شکاف DDR4 است. شکاف های توسعه از سه PCI-e 3.0 x16، دو PCI-e 3.0 x1 و یک M.2 تشکیل می شود.

شهر سخت افزار