اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

جهش کارایی پردازنده های Skylake اینتل نسبت به نسل Broadwell

۱۴۵۲ شماره اطلاع نامه : جهش کارایی پردازنده های Skylake اینتل نسبت به نسل Broadwell ۱۳۹۴/۰۵/۰۴ جهش کارایی پردازنده های Skylake اینتل نسبت به نسل Broadwell فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات جهش کارایی پردازنده های Skylake اینتل نسبت به نسل Broadwell

جهش کارایی پردازنده های Skylake اینتل نسبت به نسل Broadwell

اینتل با نسل ششم از پردازنده های Core خود که تحت سری Skylake شناخته می شوند، هر آنچه را در توان داشته صرف افزایش کارایی و به ویژه پردازنده گرافیکی مجتمع کرده است. این امر نه تنها برای رقابت با کارت های گرافیک مجزای انویدیا و AMD، بلکه با توجه جهش یکباره وضوح تصویر پس از حدود یک دهه ثبات، ضروری به نظر می رسد.

طراحان تبلت ها و نوت بوک ها خواهان بکارگیری نمایشگرهایی با وضوح بالا نظیر WQHD (2560 x 1440)، 4K (3840 x 2160) و حتی بالاتر هستند، از این رو دیگر پردازنده گرافیکی معمولی نمی توانند برای چنین وضوح تصویر های بالایی پاسخگو باشند. به لطف تغییرات اخیر و تلاش های صورت گرفته از سوی سازندگان پردازنده، می توان به اجرای برخی بازی ها در وضوح تصویر 720p یا 900p با جزئیات متوسط خوشبین بود. شاید حتی بتوان بازی هایی نظیر League of Legends را در وضوح 1080p اجرا کرد. اینتل خود وعده افزایش کارایی بیش از 50% را برای پردازنده گرافیکی این Skylake نسبت به نسل پیشین داده است.

پس از پردازنده گرافیکی نوبت پردازنده مرکزی یا CPU می رسد، افزایش کارایی این نسل نسبت به نسل Broadwell را می توان بین 10 تا 20% برآورد کرد. این میزان افزایش کارایی مشابه آن چیزی است که با هر یک از نسل های پیشین نسبت به نسل پیش از خود مشاهده کرده ایم. اینتل در برخی از گونه های Skylake-U که برای وسائل قابل حمل طراحی شده است، با ارائه کنترلر های مختلف در قالب این تراشه ها، به رقابت با چیپ ست های SoC می پردازد که کنترلرهای مختلفی برای درگاه ها و امکانات ارتباطی با خود دارند.

مزیت اصلی بکارگیری فناوری 14 نانومتری در بخش وسائل قابل حمل خود را نشان می دهد و افزایش بهره وری از انرژی به کارایی بیشتر پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی در کنار کاهش مصرف انرژی منجر می شود. اینتل خود وعده حدود 30% دوام باتری بیشتر را داده است. به نظر می رسد که پردازنده های Skylake با افزایش کارایی چشمگیری برای کاربران دسکتاپ همراه باشند اما مزیت اصلی از آن کاربران وسائل قابل حمل خواهد بود.

شهر سخت افزار