اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

اپل روی کنترل تلویزیون شما حسگر احراز هویت قرار می دهد

۱۴۵۴ شماره اطلاع نامه : اپل روی کنترل تلویزیون شما حسگر احراز هویت قرار می دهد ۱۳۹۴/۰۵/۰۴ اپل روی کنترل تلویزیون شما حسگر احراز هویت قرار می دهد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات اپل روی کنترل تلویزیون شما حسگر احراز هویت قرار می دهد

اپل روی کنترل تلویزیون شما حسگر احراز هویت قرار می دهد

شاید در نگاه اول کنترل کننده های راه دور جزء آن دسته از وسایل الکترونیکی که ذهن ما را به خود مشغول کنند نباشند. ما از آن ها برای عوض کردن شبکه های تلویزیونی، تنظیم میزان صدا، خاموش و روشن کردن چراغ ها، تنظیم وسایل گرمایشی و تهویه مطبوع و ... استفاده می کنیم. شاید فقط روزی چند بار از این وسایل استفاده کنیم و بعد آن ها را گوشه ای رها کرده و دیگر ذهن ما را به خود مشغول نکنند. اما به نظر می رسد در مورد کمپانی معظم اپل چنین نیست.

گواهی ثبت اختراعی که اخیرا توسط Patently apple در فضای مجازی منتشر شده است نشان می دهد این کمپانی مشغول کار بر روی کنترل راه دور خاصی است که یک حسگر احراز هویت لمسی (Touch ID Sensor) درون آن تعبیه شده است. شاید بپرسید اصولا چه نیازی به محافظت از دستگاهی مانند کنترل وجود دارد؟ پاسخ این است که هدف بیشتر شخصی سازی است تا محافظت.

همان طور که گواهی ثبت اختراع نشان می دهد، حسگر مذکور می تواند برای تشخیص اینکه چه کسی در حال استفاده از ریموت است مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه تنظیمات شخصی فرد مورد نظر برای استفاده بیهینه وی بارگذاری شود. به عنوان مثال هنگام تماشای Apple TV می توان با توجه به اینکه کنترل در دست چه کسی قرار دارد، کانال های مورد علاقه وی در اولویت انتخاب قرار گیرند و یا هنگام کنترل سیستم های گرمایشی خانه یا باز کردن درب گاراژ تنها فردی که مجاز به انجام این امور است قادر به استفاده از این گزینه ها باشد.

همه این ایده های مطرح شده جذاب و جالب توجه هستند اما از آن جایی که این خیال پردازی ها فعلا از روی کاغذ فراتر نرفته اند، نمی توان در مورد اینکه کی و کجا اپل قرار است به آن جامه عمل بپوشاند نمی توان ابراز نظر کرد. البته با توجه به علاقه این کمپانی به سامانه های اتوماسیون خانگی همچون HomeKit و اینکه نسخه به روز شده Apple TV نیز در راه است، شاید تحقق این طرح در آینده نزدیک، چندان هم به دور از واقعیت نباشد.

شهر سخت افزار