اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

دوپینگ پردازنده های Skylake با سوکت مخصوص اورکلاکینگ ایسوس

۱۴۶۴ شماره اطلاع نامه : دوپینگ پردازنده های Skylake با سوکت مخصوص اورکلاکینگ ایسوس ۱۳۹۴/۰۵/۰۶ دوپینگ پردازنده های Skylake با سوکت مخصوص اورکلاکینگ ایسوس فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات دوپینگ پردازنده های Skylake با سوکت مخصوص اورکلاکینگ ایسوس

دوپینگ پردازنده های Skylake با سوکت مخصوص اورکلاکینگ ایسوس

ایسوس در نظر دارد تا با مادربردهای پیش روی مبتنی بر چیپ ست Z170 خود، سوکت پردازنده ویژه ای را برای افزایش توانایی اورکلاکینگ پردازنده های ضریب باز Skylake-S به خدمت گیرد. این سوکت ویژه با برخورداری از پین های اضافی، توان رسانی به پردازنده را افزایش می دهد و به پایداری هر چه بیشتر پردازنده در فرکانس های بالا کمک می کند.

سوکت LGA1151 همان طور که از نامش پیداست، به صورت پیش فرض دارای 1151 پین (پایه) است، ایسوس سوکت متفاونی با تعداد پایه بیشتری را توسعه می دهد که جریان رسانی به پردازنده را بهبود می بخشد. ایسوس این سوکت را Z170 Deluxe می نامد، در واقع سوکت اختصاصی ایسوس دارای 1234 پایه و یا حتی بیشتر خواهد بود. این سوکت جدید با برخورداری از تعداد پایه بیشتر، قادر به توان رسانی بیشتر به پردازنده است که در مواقع اورکلاکینگ، به افزایش پتانسیل و پایداری بیشتر می انجامد. البته نام گذاری متفاوت این سوکت می تواند دردسر آفرین باشد و برخی کاربران را دچار سردرگمی کند.

افزایش تعداد پایه های پردازنده در واقع چیز جدیدی نیست و پیش تر نیز شاهد مادربردهای X99 مخصوص اورکلاکینگ با تعداد پایه بیشتری بوده ایم. بکارگیری پایه های اضافی انحصاراً در اختیار ایسوس نیست و گیگابایت نیز سوکت LGA2011-3 را به خدمت گرفته است. وب سایت Benchlife در گزارش خود آورده است که مادربردهای Z170-K, Z170-Deluxe، Z170-AR, Z170-A، Z170 Pro Gaming، ROG Maximus VIII Ranger، ROG Maximus VIII Hero و ROG Maximus VIII Gene از این سوکت جدید برخوردار خواهند بود.

به نظر می رسد که پلتفرم Skylake و چیپ ست های آن، دارای قابلیت اورکلاکینگ خارق العاده ای هستند که در زمان معرفی رسمی، پردازنده های ویژه اورکلاکینگ در دو سری K و T با سطح متفاوتی از اورکلاکینگ پذیری ارائه می شوند. مطمئناً جالب خواهد بود که ببینیم اینتل چگونه پلتفرم Skylake را طی سه سال از حیات آن، در اوج نگه می دارد، چرا که تا پیش از سال 2018 شاهد پیشرفت لیتوگرافی تراشه ها نخواهیم بود و اینتل نسل های مختلفی از این پردازنده ها را تا آن زمان عرضه می کند.

شهر سخت افزار