اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

با مادربردهای Z170 می توان پردازنده های ضریب بسته Skylake را نیز اورکلاک کرد

۱۴۶۵ شماره اطلاع نامه : با مادربردهای Z170 می توان پردازنده های ضریب بسته Skylake را نیز اورکلاک کرد ۱۳۹۴/۰۵/۰۶ با مادربردهای Z170 می توان پردازنده های ضریب بسته Skylake را نیز اورکلاک کرد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات با مادربردهای Z170 می توان پردازنده های ضریب بسته Skylake را نیز اورکلاک کرد

با مادربردهای Z170 می توان پردازنده های ضریب بسته Skylake را نیز اورکلاک کرد

به نظر می رسد که نه تنها پردازنده های ضریب باز سری K؛ بلکه تمامی پردازنده های سری Skylake-S اینتل با چیپ ست Z170 قابل اورکلاک باشند. البته مطمئناً نمی توان مالتی پلیر پردازنده های ضریب بسته را تغیر داد و اورکلاکینگ تنها به BCLK محدود می شود.

در حال حاضر تنها تعداد محدودی از پردازنده های Haswell (سوکت 1150) نظیر Core i7-4790K که برای خوره های سخت افزار طراحی شده است را اورکلاک کرد. اما اکنون طبق تازه ترین شایعات، به نظر میرسد که می توان تمامی پردازنده های پلتفرم Skylake را اورکلاک کرد و قابلیت اورکلاکینگ فقط به مدل های با پسوند K محدود نمی شود. البته این کار تنها با چیپ ست Z170 امکان پذیر است.

این خبر مطمئناً برای خوره سخت افزار خوشحال کننده است چرا که می توانند حتی پردازنده های ضریب بسته را نیز اورکلاک کنند. طبق تصویری از برنامه CPU-Z، فرکانس BCLK پردازنده Core i5-6400T به 133 مگاهرتز افزایش یافته است که فرکانس توربو این پردازنده را از 2.2 گیگاهرتز مرجع (20x100) به 2.80 گیگاهرتز رسانده است. هم زمان آن طور که پیداست افزون بر امکان تغییر فرکانس BCLK در پردازنده ضریب بسته، چیپ ست Z170 اورکلاک پردازنده گرافیکی مجتمع را نیز به صورت هم زمان ممکن می کند. این کار به دارندگان تمامی مادربردهای مبتنی بر چیپ ست Z170  امکان لذت بردن از اورکلاکینگ را می بخشد. البته مطمئناً این تجربه اورکلاکینگ محدود خواهد بود و نمی تواند همانند پردازنده های ضریب باز سری K باشد.

با اینکه امکان اورکلاک تمامی پردازنده های Skylake با چیپ ست Z170 خارق العاده است، اما باید یادآور شویم که توانایی واقعی اورکلاکینگ در اختیار دارندگان مدل های K خواهد بود، همین چند مدت قبل بود که تنها با بکارگیری خنک کننده بادی، پردازنده Core i7-6700K تا 5.2 گیگاهرتز اورکلاک شد. در خبری دیگر از اورکلاک این پردازنده تا فرکانس 6.5 گیگاهرتز با خنک سازی توسط نیتروژن مایع گفتیم که طی آن قابلیت Hyper Threading غیرفعال بود. می توان گفت که با برداشتن محدودیت های از پیش تعیین شده Skylake ،حتی دست یابی به رکورد های بالاتر نیز امکان پذیر است.

شهر سخت افزار