اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

PCI Express 3: پهنای باند دو برابر نسبت به نسخه پیشین

۱۵۰ شماره اطلاع نامه : PCI Express 3: پهنای باند دو برابر نسبت به نسخه پیشین ۱۳۸۹/۰۸/۲۹ PCI Express 3: پهنای باند دو برابر نسبت به نسخه پیشین فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات PCI Express 3: پهنای باند دو برابر نسبت به نسخه پیشین

PCI Express 3: پهنای باند دو برابر نسبت به نسخه پیشین

اخیرا هر فناوري ای که می شناختيم به نسخه سوم جهش یافته است. از بلوتوث و USB گرفته تا رم و SATA، همه و همه قصد ارائه نسل سوم خود را دارند. اين بار هم نوبت به PCI Express رسيده است. با توجه به اين که بيش از دو سال از عرضه نسخه دوم PCIe گذشته بود، اکثر ما پيش بینی ارائه هر چه زود تر نسخه سوم این فناوری را می کرديم. خوش بختانه، این انتظار به سر رسید و PCI-SIG اعلام کرد که PCIe 3.0 از امروز در دسترس قرار خواهد گرفت. در این باب نکاتی قابل توجه وجود دارند که مطمئنا ذکر آن ها مفيد خواهد بود. 

 

یک مدل جدید براي رمزگذاري 128 تا 120 بيتي در اين اینترفیس جديد عرضه شده و همچنين اعلام شده که نسخه سوم از سرعتی معادل 8 گيگاترانسفر در ثانيه (8GT/s) بهره می برد. يک نکته قابل توجه اين است که اگر اين عدد را نصف کنيد، به فرکانس انتقال داده دست می يابيد (ترانسفر به معنی نقل و انتقال است و چون هر هرتز یک رفت و برگشت حساب مي شود؛ معادل دو بار ترانسفر مي باشد.) بر اين اساس شما در PCIe 3.0 به فرکانس 4GHz/s دست خواهيد یافت که دو برابر مقداری است که در نسخه دوم شاهد آن بودیم. 

 

تلاش هایی صورت گرفته که نسخه جدید با معماري نسل قبلي PCIe نيز سازگار باشد. اعلام شده که بر اساس گسترش نرخ جابه جایی داده، محصولاتي که سازگار با PCIe 3.0 طراحی شوند؛ قابلیت این را خواهند داشت که در پيکره بندی هاي زیر به سرعت هاي معین شده برسند: 

 

پيکره بندی تک لاين (x1): رسیدن به سرعی نزديک به 1 گیگابایت در ثانيه (1GB/s) 

 

پيکره بندی 16 لاين (x16): رسیدن به سرعتی نزديک به 32 گیگا بايت در ثانيه (32GB/s) 

 

غير از اين ها نکات تکنیکی زيادي هم در رابطه با این نسل جدید وجود دارد که بیشتر به جنبه هاي تخصصی آن مربوط مي شود و قصد نداریم در اين مطلب به آن ها اشاره کنیم. اما یک چيز واضح است: کارت گرافيک بعدی شما در عملکرد، قطعا مدل فعلی را شکست خواهد داد. اگر چه برای به کارگیری حداکثر قدرت آن، باید حتما از مادربردی استفاده کنید که از PCIe 3.0 پشتیبانی نمايد. 

 

نارنجی