اخبار و مقالات :: تبلت و فبلت

پایان عصر تبلت ها نزدیک است

۱۵۰۵ شماره اطلاع نامه : پایان عصر تبلت ها نزدیک است ۱۳۹۴/۰۵/۱۴ پایان عصر تبلت ها نزدیک است تبلت و فبلت :: اخبار و مقالات پایان عصر تبلت ها نزدیک است

پایان عصر تبلت ها نزدیک است

تبلت ها در هنگام ورود به بازار توانستند به سرعت طرفداران بسیاری به دست آورند اما فروش این وسایل به تازگی با کاهش قابل توجهی روبرو شده اند.

جریان رو به رشد حضور تلفن های هوشمند با نمایشگرهایی بزرگ تر همچنان ادامه دارد و حتی این روند شرکتی همانند اپل را نیز وادار به معرفی نسخه های جدید آی‌فون با نمایشگرهای ۴٫۷ اینچی و ۵٫۵ اینچی کرد. به نظر می رسد معرفی گوشی های هوشمند با نمایشگر بزرگ تر که بازاری به نام فبلت را نیز شکل داده اند، تاثیر قابل توجهی بر فروش تبلت ها داشته است و بازار تبلت روند کاهشی فروش را طی چند وقت اخیر تجربه کرده است.

بنا بر جدیدترین آمار و ارقام ارائه شده از سوی شرکت پژوهشی IDC، فروش جهانی تبلت ها بر مبنای سالانه به میزان هفت درصد و طی فصل گذشته چهار درصد افت داشته است. تبلت نمادین آی‌پد، محصول شرکت اپل نیز از این جریان در امان نبوده است و فروش هر دو نسخه بزرگ و مینی آی‌پد از سال ۲۰۱۳ تا کنون کاهش ۲۶ درصدی را شاهد بوده است.

در فصل گذشته، اپل موفق به فروش ۱۰٫۹ میلیون تبلت شده و پس از آن سامسونگ با فروش ۷٫۶ میلیون دستگاه تبلت قرار داشته است. جایگاه سوم را نیز شرکت چینی لنوو با فروش ۲٫۵ میلیون دستگاه تبلت در فصل دوم ۲۰۱۵ به خود اختصاص داده است. البته روند کاهش تدریجی فروش تبلت ها تنها به یک دلیل محدود نمی شود، حتی اگر تلفن های هوشمند بزرگ تر یکی از عوامل اصلی در این زمینه باشند. تبلت ها به طور معمول همانند گوشی های هوشمند ارتقا نمی یابند، اغلب بین اعضای خانواده یا دوستان دست به دست می شوند و حضور لپ تاپ هایی با ضخامت کم نیز از عوامل موثر در کاهش فروش تبلت ها هستند.

به گفته IDC، چرخه عمر طولانی‌تر، رقابت افزایش یافته از سوی دسته های دیگر مانند تلفن های هوشمند بزرگ تر در ترکیب با این حقیقت که کاربران نهایی می توانند جدیدترین نسخه سیستم عامل را روی تبلت های قدیمی‌تر نصب کنند، شور و اشتیاق اولیه برای این دستگاه ها را در بازار مصرف کننده خفه کرده است.

در این میان، تولید کنندگان با معرفی برخی ویژگی ها مانند قابلیت تقسیم نمایشگر به دو قسمت که امکان انجام همزمان دو وظیفه را فراهم می کنند و معرفی دستگاه های هیبریدی دو در یک که به تازگی از محبوبیت بیشتری برخوردار شده اند، امیدوارند بار دیگر به بازار تبلت رونق ببخشند. در شرایطی که هر آن چه تبلت ها می توانستند برای مدتی به صورت انحصاری انجام دهند، اکنون توسط تلفن های هوشمند با نمایشگرهای بزرگ و لپ تاپ های باریک‌تر نیز قابل انجام است.

برسام