اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

پردازنده Core i7-6700K تا 6.8 گیگاهرتز اورکلاک شد

۱۵۲۷ شماره اطلاع نامه : پردازنده Core i7-6700K تا 6.8 گیگاهرتز اورکلاک شد ۱۳۹۴/۰۵/۱۷ پردازنده Core i7-6700K تا 6.8 گیگاهرتز اورکلاک شد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات پردازنده Core i7-6700K تا 6.8 گیگاهرتز اورکلاک شد

پردازنده Core i7-6700K تا 6.8 گیگاهرتز اورکلاک شد

با اینکه تنها چند روز از معرفی پردازنده Core i7-6700K از نسل Skylake می گذرد، اما توانسته در دنیای اورکلاکینگ رکوردهای خیره کننده ای بر جای بگذارد. آن طور که پیداست، Skylake پتانسیل باور نکردنی برای اورکلاکینگ دارد و باید خود را برای فرکانس های بالاتر نیز آماده کنیم.

پس از آنکه یک اورکلاکر لهستانی توانست به فرکانس 6.5 گیگاهرتز با غیر فعال بودن قابلیت Hyper Threading و تحت نیتروژن مایع دست یابد، اکنون یک اورکلاکر حرفه ای تایوانی موفق به درهم کوبیدن رکورد پیشین و دست یابی به فرکانس 6801.63 مگاهرتز، آن هم به رغم فعال بودن قابلیت Hyper-Threading شده است. این رکورد آفرینی با مادربرد MSI Z170A XPower Gaming Titanium صورت گرفته است.

اورکلاکر تایوانی، Toppc موفق شده است که سرعت این پردازنده را به میزان 70% نسبت به فرکانس پیش فرض افزایش دهد، هم زمان فرکانس ماژول حافظه تک کاناله DDR4 نیز به 4268 مگاهرتز اورکلاک گردیده است. فرکانس جدید 6.8 گیگاهرتز، بالا ترین نرخ فرکانس ساعتی است که تا کنون اورکلاکر ها با پردزانده های Skylake-S به آن دست یافته اند. با این حال هنوز هم Skylake فاصله زیادی با شکستن رکورد های دیگر دارد، در همین حال دست یابی به فرکانس 5.2 گیگاهرتز تنها با بکارگیری خنک کننده بادی، خود نشان از پتانسیل فوق العاده بالا برای رکورد آفرینی های بیشتر است.

Toppc برای دست یابی به این رکورد خیره کننده، ولتاژ هسته پردازنده را از میزان 1.2 ولت به 2.024 ولت افزایش داده است. برای خنک سازی تراشه در حال سوختن، وی از نیتروژن مایع بهره گرفته است. باید اشاره کرد که ولتاژهایی نظیر 2 ولت برای پردازنده ای 14 نانومتری بسیار بالا و خطرناک است که حتی می تواند سوختن آن بیانجامد. با این حال رکورد جهانی اورکلاکینگ پردازنده در اختیار AMD و با فرکانس نزدیک به 8.8 گیگاهرتز قرار دارد. در جایگاه دوم جهان پردازنده Celeron 352 اینتل با فرکانس 8.5 گیگاهرتز قرار گرفته است.

بالاترین فرکانسی که با پردازنده های Core i7 “K” اینتل شاهد بوده ایم به مدل i7-3770K مربوط می شود که فرکانس 6912 مگاهرتز را با غیر فعال بودن قابلیت Hyper Threading و تنها فعال بودن یک هسته پردازشی به ثبت رسانده است. با غیر فعال کردن قابلیت Hyper Threading، پردازنده های Skylake پتانسیل بسیار بیشتری برای دست یابی به رکورد های بالاتر دارند که شاید حتی اورکلاکرها به خنک سازی با هیدروژن متوسل شوند.

مطمئناً مادربرد MSI Z170A XPower Gaming Titanium در دست یابی به این رکورد خیره کننده عاملی مهم بوده است. این مادربرد از مدار تغذیه کاملاً دیجیتال با 61 فاز رگولاتور ولتاژ برای پردازنده برخوردار است . MSI  در ساخت مدار تغذیه از چوک های تیتانیومی گران قیمت و کمتر رایج بهره گرفته است که دمای بالا بر کارکرد و طول عمر آنها تاثیر کمتری می گذارد. اما اگر به اورکلاکینگ علاقه مند شده اید، به شدت توصیه می شود که به دستیابی به چنین فرکانس های بالایی بدون بکارگیری نیتروژن مایع نیاندیشید، چرا که احتمال آسیب دیدن پردازنده وجود دارد. فرکانس بی خطر برای پردازنده چیزی حدود 4.8 تا 5.2 گیگاهرتز است که البته مطمئناً راهکار خنک سازی مورد استفاده نقشی تعیین کننده خواهد داشت.

شهر سخت افزار