اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

تراشه ای کوچک در دل پردازنده قدرتمند Core i7-6700K

۱۵۳۹ شماره اطلاع نامه : تراشه ای کوچک در دل پردازنده قدرتمند Core i7-6700K ۱۳۹۴/۰۵/۱۹ تراشه ای کوچک در دل پردازنده قدرتمند Core i7-6700K فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات تراشه ای کوچک در دل پردازنده قدرتمند Core i7-6700K

تراشه ای کوچک در دل پردازنده قدرتمند Core i7-6700K

سرانجام خوره های سخت افزار دست به کالبدشکافی و برداشتن حرارت پخش کن (IHS) پردازنده جدید Core i7-6700K از نسل Skylake زدند اما به طرز غیر منتظره ای با قطعه سیلیکونی بسیار کوچک تری نسبت به نسل های پیشین از جمله Haswell-D و Ivy Bridge-D مواجه شدند.

حتی قطعه سیلیکونی این پردازنده علیرغم مبتنی بودن بر همان فناوری ساخت 14 نانومتری بکار گرفته شده در پردازنده i7-5775C، کوچک تر از آن است که به دلیل پردازنده گرافیکی ضیعف تر و تنها با 24 واحد اجرایی در کنار فقدان حافظه تعبیه شده SRAM برای پردازنده گرافیکی است. برد PCB ای که بر روی آن قطعه سیلیکونی قرار گرفته، نسبت به i7-4770K باریک تر و تنها 0.8 میلی متر ضخامت دارد. با این حال IHS یا حرارت پخش کن ضخیم تر شده است که به لطف نازکتر شدن برد PCB، هنوز هم با پردازنده های سوکت LGA1150 برابر است و از این رو می توان خنک کننده های سوکت LGA1150 را با پردازنده های Skylake نیز استفاده کرد.

اینتل میان سطح تراشه (Die) و IHS از خمیر ناقل حرارت نقره ویسکوز استفاده کرده است. در این پردازنده، قطعه سلیکونی نسبت به نسل های پیشین بیشتر به مرکز IHS نزدیک تر است. وب سایت PC Watch دست به تعویض خمیر ناقل حرارت از پیش اعمال شده این پردازنده با Prolimatech PK-3 و Cool Laboratory Liquid Pro زده و افت دمای خیره کننده ای را شاهد بوده است که می تواند نشان از کیفیت نه چندان بالای خمیر مورد استفاده از سوی اینتل باشد.

 
شهر سخت افزار