اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

وجود فناوری Reverse Hyper Threading در پردازنده های Skylake

۱۵۷۸ شماره اطلاع نامه : وجود فناوری Reverse Hyper Threading در پردازنده های Skylake ۱۳۹۴/۰۵/۲۷ وجود فناوری Reverse Hyper Threading در پردازنده های Skylake فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات وجود فناوری Reverse Hyper Threading در پردازنده های Skylake

وجود فناوری Reverse Hyper Threading در پردازنده های Skylake

با اینکه دو هفته از معرفی پردازنده های Skylake از سوی اینتل می گذرد، اما شگفتی های این معماری ریز پردازنده تمامی ندارد. این پردازنده ها که به دلیل کارایی و بهره وری بالا در پردازش چند هسته ای شهرت یافته اند، در دل خود راز نفهته ای نیز برای پردازش تک هسته ای دارند.

وب سایت Heise.de در گزارشی آورده است که پردازنده Core i7-6700K به نتایج حیرت انگیزی در آزمون SPEC CPU2006-Suite Computational Fluid Dynamics (470.lbm) دست یافته است. در حقیقت Core i7-6700K نسبت به Core i7-4790K در این آزمون 2.4 برابر در حالت single-thread سریع تر بوده است. این در حالی است که در حالت multi-core پردازنده مذکور برتری زیادی نسبت به نسل پیشین ندارد. بنابراین می بایست تغییری در حالت single-thread پردازنده های Skylake صورت گرفت باشد.

همان طور که می دانید، Hyper Threading همواره یکی از قابلیت های کلیدی پردازنده های Core i7 اینتل بوده است. فناوری Hyper Threading با پردازش همزمان پردازش ها توسط هسته های پردازنده، باعث اجرای سریع تر آنها می شود اما بسیاری از برنامه ها و به طور خاص بازی ها توانایی استفاده بهینه از این فناوری را ندارند. از این رو افزایش تعداد هسته های پردازشی لزوماً باعث افزایش کارایی در همه برنامه ها و بازی ها نمی شود.  اما چه چیز باعث افزایش بی نظیر پردازنده های Skylake در پردازش single-thread شده است؟

پردازنده های Skylake از فناوری برخوردار هستند که کاملاً معکوس فناوری Hyper Threading عمل می کند و از این رو Reverse Hyper Threading نام گرفته است. این فناوری هسته های پردازشی متعدد پردازنده را برای اجرای پردازش ها به صورت single thread به خدمت می گیرد که به افزایش خارق العاده کارایی در حالت single thread منجر می شود. این خبر می تواند برای صنعت گیمینگ PC بسیار نوید بخش باشد، چرا که اغلب بازی ها برای استفاده از هسته های پردازشی متعدد بهینه نیستند. بنابراین پردازنده های Skylake با برخورداری از این فناوری خارق العاده می توانند کارایی گیمینگ کامپیوترهای شخصی را متحول سازند.

شهر سخت افزار