اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

استفاده اینتل از فناوری پیشرفته 3D XPoint در ساخت درایوهای SSD

۱۵۸۷ شماره اطلاع نامه : استفاده اینتل از فناوری پیشرفته 3D XPoint در ساخت درایوهای SSD ۱۳۹۴/۰۵/۲۸ استفاده اینتل از فناوری پیشرفته 3D XPoint در ساخت درایوهای SSD فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات استفاده اینتل از فناوری پیشرفته 3D XPoint در ساخت درایوهای SSD

استفاده اینتل از فناوری پیشرفته 3D XPoint در ساخت درایوهای SSD

طی کنفرانس سالانه IDF، کمپانی اینتل از اولین SSD مبتنی بر فناوری حافظه 3D XPoint پرده برداشت که از سال آینده میلادی تحت برند Optane روانه بازار می شود. فناوری 3D XPoint به طور مشترک توسط اینتل و Micron توسعه یافته و ظرفیت و کارایی درایوهای SSD را به سطح جدیدی می رساند و جایگزین فناوری رایج NAND flash می شود.

جزئیات بیشتری از این درایوهای وضعیت جامد ارائه نشده است اما شبیه به درایوهای رده بالای PCI Express فعلی خواهند بود. تنها قابلیت اعلام شده از سوی اینتل، تا هفت برابر تعداد عملیات ورودی-خروجی بیشتر نسبت به درایوهای مبتنی بر فناوری NAND flash خود این کمپانی است. درایوهای وضعیت جامد Optane مبتنی بر فناوری 3D XPoint خواهند بود که نوعی حافظه غیر فرار مبتنی بر کنترلر پیشرفته، سخت افزار و نرم افزار مختص به خود است. در حال حاضر هیچ رابط فیزیکی برای بکارگیری پتانسیل کامل این فناوری وجود ندارد و از این رو باید منتظر درگاه ها و رابط های ارتباطی جدیدی باشیم. به نظر می رسد که این فناوری جدید نسبت به حافظه های DRAM هشت تا ده برابر چگالی بیشتری از نظر فضای ذخیره سازی داشته باشد، با این حال به اندازه حافظه های DRAM پر سرعت نخواهند بود. جزئیاتی از کارایی درایوهای وضعیت جامد Optane از سوی اینتل ارائه نشده است.

شهر سخت افزار