اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

کاهش سهم AMD از بازار کارت گرافیک و یکه تازی انویدیا

۱۵۸۹ شماره اطلاع نامه : کاهش سهم AMD از بازار کارت گرافیک و یکه تازی انویدیا ۱۳۹۴/۰۵/۲۸ کاهش سهم AMD از بازار کارت گرافیک و یکه تازی انویدیا فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات کاهش سهم AMD از بازار کارت گرافیک و یکه تازی انویدیا

کاهش سهم AMD از بازار کارت گرافیک و یکه تازی انویدیا

طبق آخرین آمار بازار کارت های گرافیک، انویدیا با در دست داشتن 76% بازار یکه تازی می کرد. در حالی که برخی تصور می کردند R9 Fury X جایگاه AMD را بهبود می بخشد، جدیدترین آمارها حکایت متفاوتی دارند. هم زمان تقاضا برای کارت های گرافیک نسبت به سه ماهه قبل، کاهش یافته است.

با اینکه AMD محصولات جدیدی شامل R9 Fury X ،R9 Fury ،R9 390 و سری ریبرند شده 300 را روانه بازار کرده، اما طبق آمار ارائه شده از سوی موسسه پژوهشی Mercury Research، سهم انویدیا از 76% در فصل پایانی سال 2014 به 82% در فصل دوم 2015 رسیده است. از این رو علی رغم عرضه چندین محصول جدید، سهم AMD از بازار کارت های گرافیک مجزا چیزی حدود 18% و در حال کاهش است.

برخی تصویر می کردند بکارگیری حافظه های نوین HBM1 در R9 Fury X به فروش بهتر آن خواهید انجامید، اما عملاً چنین نشد. در فروش R9 Fury X، این کمپانی با مشکلات متعددی روبرو است، نخست اینکه تولید تراشه با بکارگیری فناوری HBM1 با محدودیت بسیار بالایی همراه است و تا پایان سال جاری نمی توان بیش از 30,000 پردازنده گرافیکی تولید کرد. مشکل دوم آنجایی است که HBM1 با افزایش عملکرد کارایی چشمگیری همراه نبود و کارت گرافیک GeForce GTX 980 Ti با برخورداری از 6 گیگابایت حافظه رایج GDDR5، نسبت به پرچمدار AMD برتری دارد. از طرفی دیگر هیچ محدودیتی در تولید GeForce GTX 980 Ti وجود ندارد و به آسانی قابل تهیه است.

در کنار نبرد همیشگی تیم سرخ و سبز، طبق آمار ارائه شده از سوی موسسه پژوهشی Jon Peddie، فروش پردازنده های گرافیکی مجزا در فصل دوم سال میلادی جاری با 11% کاهش همراه بوده است. این آمار شامل کارت های گرافیک مجزا و APU به کار رفته در کامیپوتر های رومیزی و وسائل قابل حمل نظیر نوت بوک ها می شود. به طور خاص، تقاضا برای کارت های گرافیک مجزا نسبت به فصل گذشته 16% کاهش یافته است. طبق همین آمار، فروش کارت های گرافیک مبتنی بر پردازنده های گرافیکی انویدیا 16% و فروش کارت های گرافیک مبتنی بر پردازنده های گرافیکی AMD ا 26% کاهش یافته است. در همین حال اینتل تنها با 7.4% کاهش، وضعیت بهتری دارد.

شهر سخت افزار