اخبار و مقالات :: لپ تاپ و اولترابوک

پردازنده‌های گرافیکی Pascal انویدیا با فناوری ساخت 16 نانو متری تولید می‌شوند

۱۶۷۷ شماره اطلاع نامه : پردازنده‌های گرافیکی Pascal انویدیا با فناوری ساخت 16 نانو متری تولید می‌شوند ۱۳۹۴/۰۶/۲۷ پردازنده‌های گرافیکی Pascal انویدیا با فناوری ساخت 16 نانو متری تولید می‌شوند لپ تاپ و اولترابوک :: اخبار و مقالات پردازنده‌های گرافیکی Pascal انویدیا با فناوری ساخت 16 نانو متری تولید می‌شوند

پردازنده‌های گرافیکی Pascal انویدیا با فناوری ساخت 16 نانو متری تولید می‌شوند

طبق تازه‌ترین شایعات پردازنده‌های گرافیکی نسل آتی انویدیا که مبتنی بر معماری جدید Pascal خواهند بود، از سوی TSMC و با فناوری FinFETا۱۶ نانومتری تولید می‌شوند. شایعات پیشین تولید از سوی سامسونگ و با فناوری FinFETا ۱۴ نانومتری را مطرح کرده بودند. آنچه که پردازنده‌های Pascal را در کانون توجهات قرار می‌دهد، بکارگیری نسل دوم از تراشه‌های حافظه HBM است.

به نظر می‌رسد که رایزنی‌های میان انویدیا و سامسونگ برای تولید محصولات آتی این کمپانی به نتیجه نرسیده باشد و غول سبز دنیای گرافیک سراغ دوست قدیمی خود، TSMC رفته است. برخی منابع نیز مدعی هستند که سامسونگ صلاحیت لازم برای تولید پردازنده گرافیکی را ندارد و انویدیا را به تردید وا داشته است. انویدیا قصد دارد تا با این نسل از پردازنده‌های گرافیکی خود، حافظه‌های HBM۲ را به خدمت گیرد که به بر روی همان‌تر قطعه سلیکونی پردازنده گرافیکی قرار می‌گیرند، چیزی که با پردازنده‌های گرافیکی Fury رقیب نیز شاهد آن بودیم.

HBM۲ پهنای باند حافظه بی‌نظیری را ممکن می‌کند که احتمالاً در ترکیب با معماری‌های بهینه انویدیا، با جهش کارایی عظیمی همراه باشد. در همین حال آتش رقابت شعله ور‌تر خواهد شد، چرا که AMD نسل آتی پردازنده‌های گرافیکی خود را با خط تولید ۱۴ نانومتری GlobalFoundries و فناوری FinFET تولید می‌کند. آن طور که پیداست باز هم AMD در زمینه حافظه‌های HBM یک گام جلو‌تر از رقیب خود است اما باید منتظر ماند و دید انویدیا چه چیزی برای رقابت آماده می‌کند. پردازنده‌های گرافیکی Pascal حدود ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ واحد سایه زنی یا هسته CUDA خواهد داشت.

شهر سخت افزار