اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

پردازنده‌های دسکتاپ Skylake به iGPU قدرتمند تجهیز نمی‌شوند

۱۶۸۰ شماره اطلاع نامه : پردازنده‌های دسکتاپ Skylake به iGPU قدرتمند تجهیز نمی‌شوند ۱۳۹۴/۰۶/۲۹ پردازنده‌های دسکتاپ Skylake به iGPU قدرتمند تجهیز نمی‌شوند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات پردازنده‌های دسکتاپ Skylake به iGPU قدرتمند تجهیز نمی‌شوند

پردازنده‌های دسکتاپ Skylake به iGPU قدرتمند تجهیز نمی‌شوند

یکی از گام‌های مهم اینتل با پردازنده‌های ۱۴ نانومتری، تعبیه پردازنده گرافیکی مجتمع (iGPU) قدرتمند با ۱۲۸ مگابایت حافظه eDRAM بود که می‌تواند بسیاری از کاربران را از خرید کارت گرافیک مجزا بی‌نیاز کند. در حالی که همه نگاه‌ها به پردازنده‌های Skylake دوخته شده، اینتل در نظر ندارد تا پردازنده گرافیکی رده بالای Iris یا Iris Pro و حافظه eDRAM را با جدید‌ترین نسل از پردازنده‌ها خود در پلتفرم دسکتاپ به خدمت گیرد و انتخاب‌ها به نسل قبلی محدود می‌شود.

پردازنده‌های Broadwell اولین‌هایی هستند که به حافظه eDRAM مجهز شده‌اند، eDRAM همانند حافظه کش سطح چهارم مشترک برای هر دو CPU و پردازنده گرافیکی مجتمع عمل می‌کند و کارایی هر دو را بهبود می‌بخشد. مزیت اصلی این حافظه کش اضافی در گیمینگ با پردازنده گرافیکی مجتمع است اما در برخی کاربردهای دیگر نیز کارایی کلی را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد. همان طور که پیش‌تر اشاره شد، اینتل در نظر ندارد که پردازنده‌هایی مبتنی بر سوکت LGA ۱۱۵۱ با پردازنده گرافیکی رده بالای Iris و یا Iris Pro با حافظه تعبیه شده eDRAM عرضه کند و به کارگیری آن را به پردازنده‌های لپ تاپ Skylake محدود می‌کند. بنابراین کاربران دسکتاپ از این قابلیت بهی نصیب خواهند بود.

در آینده نزدیک اینتل پردازنده‌های سری Skylake-H را با ۱۲۸ مگابایت حافظه eDRAM و پردازنده گرافیکی مجتمع Iris Pro (GT۳e/GT۴e) برای وسائل قابل حمل ارائه می‌کند. در حال حاضر برخی از پردازنده‌های سری Skylake-U مجهز به پردازنده گرافیکی Iris اما تنها با ۶۴ مگابایت حافظه eDRAM هستند. همه این‌ها در حالی است که کاربران دسکتاپ از ترکیب پردازنده‌های گرافیکی مجتمع Iris و یا Iris Pro با حافظه eDRAM در پردازنده‌های Skylake بی‌نصیب خواهند ماند. برای کاربرانی که خواهان پردازنده‌های گرافیکی مجتمع قدرتمند Iris و Iris Pro با حافظه eDRAM هستند، اینتل فروش دو پردازنده Broadwell، یعنی Core i۷-۵۷۷۵C و i۵-۵۶۷۵C را ادامه می‌دهد.

شهر سخت افزار