اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

AMD وعده جهش کارایی عظیمی را با پردازنده‌های Zen می‌دهد

۱۶۸۶ شماره اطلاع نامه : AMD وعده جهش کارایی عظیمی را با پردازنده‌های Zen می‌دهد ۱۳۹۴/۰۶/۳۰ AMD وعده جهش کارایی عظیمی را با پردازنده‌های Zen می‌دهد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات AMD وعده جهش کارایی عظیمی را با پردازنده‌های Zen می‌دهد

AMD وعده جهش کارایی عظیمی را با پردازنده‌های Zen می‌دهد

این روز‌ها AMD با بحران‌های متعددی مواجه است و با جدایی طراح ارشد پردازنده این کمپانی، آقای جیم کلر اوضاع بد‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. همه این‌ها در حالی است که AMD مشغول توسعه نسل آتی معماری پردازنده‌های خود با اسم ZEN است.

با جدایی آقای کلر از AMD، بسیاری خوش بین نیستند که پردازنده‌های Zen طبق زمانبندی عرضه شوند. در همین حال AMD تاکید کرده که خروج آقای کلر هیچ تاثیری بر توسعه معماری Zen نخواهد داشت و توسعه آن طبق برنامه پیش می‌رود. در همین راستا تیم توسعه Zen این اطمینان را بخشیده‌اند که همه چیز طبق برنامه پیش خواهد رفت. سوزان پلامر از تیم توسعه Zen چنین گفته است:

"پس از مدتی طولانی، این اولین باری است که ما در تیم مهندسی پردازنده‌های AMD، آزادی عمل کامل برای ساخت پردازنده از صفر را می‌یابیم و بهترینی را انجام دهیم که در توان داریم. این یک پروژه چند ساله است که تیم بزرگی بر روی آن کار می‌کنند. این کار همانند مسابقه دو ماراتونی است که در بخش‌هایی از آن دو سرعت نیز وجود دارد. تیم ما به سختی مشغول کار است و از هم اکنون می‌توانیم خط پایان این مسابقه را ببینیم. این اطمینان را به شما می‌بخشم که معماری Zen بهبود کارایی و مصرف کم انرژی را نسبت به نسل قبل ارائه خواهد کرد."

پردازنده‌های Zen با فناوری FinFET و خط تولید 14 نانومتری ساخته می‌شوند و انتظار می‌رود که تعداد دستورالعمل‌ های قابل اجرا به ازای هر سیکل پردازشی تا 40% نسبت به طراحی Excavator افزایش یابد. این میزان از افزایش کارایی به نظر نمی رسد که برای رقابت با Skylake اینتل کافی باشد. از این رو می‌توان خوشبین بود که پردازنده‌های Zen حداقل به میزان قابل توجهی از Ivy Bridge یا Haswell رقیب بهتر باشند و در چنین حالتی AMD قادر به بازگشت به عرصه رقابت خواهد بود. در هر حال باید تا فصل چهارم سال 2016 منتظر بمانیم.

شهر سخت افزار